Ostatnich kilka tygodni jest czasem relatywnej stabilizacji na rynku żywca wieprzowego. Stabilizacja ta nie cieszy jednak producentów - ceny utrzymują się bowiem na bardzo niskim poziomie. Miniony tydzień nie przyniósł niestety poprawy sytuacji. W większości skupów z którymi kontaktuje się nasza redakcja obowiązują stawki ustalone już kilka tygodni temu, zmiany średnich cen tuczników są natomiast symboliczne.

Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ceny żywca wieprzowego w ciągu minionych siedmiu dni wzrosły o dwa grosze i wynoszą obecnie 4,22 zł netto za kilogram. Stawki wahają się od 3.90 do 4,60 zł/kg. Minimalnie spadły natomiast ceny półtusz w klasie E. Średnia cena skupu wynosi obecnie 5,41 zł netto za kilogram czyli o dwa grosze mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,10-5,65 zł netto za kilogram.

Wydaje się że tym co może poprawić sytuację producentów jest ewentualny sukces negocjacji władz niemieckich z rządem Chin w sprawie uznania regionalizacji w związku z występowaniem ASF. Pozytywny finał rozmów byłby bodźcem do stopniowej odbudowy poziomu cen. Z drugiej jednak strony ewentualne fiasko negocjacji może spowodować trend odwrotny.

O funkcjonowaniu na rynku wieprzowiny w tak trudnych realiach rozmawiać będziemy podczas tegorocznej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Ze względów epidemiologicznych tym razem spotkanie odbędzie się on-line, część dedykowana produkcji trzody chlewnej planowana jest na 29 października.

Już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!