Zeszłotygodniowe notowanie niemieckiej „dużej giełdy” przyniosło podwyżkę cen tuczników o 3 eurocenty. Ceny w Niemczech osiągnęły tym samym rekordowy poziom 2,03 euro za kilogram półtuszy w wadze bitej ciepłej. Niestety podwyżka ta nie przełożyła się na proporcjonalny wzrost cen w naszym kraju.

O ile z prostej arytmetyki wynika, że po środowych podwyżkach krajowe skupy powinny podnieść stawki o około 15 groszy, to w ostatnich dniach średnia cena skupu tuczników w naszym kraju podskoczyła o zaledwie 5 groszy. Wynika to z faktu, że tylko część przetwórców  z którymi kontaktuje się nasza redakcja zdecydowała się na wprowadzenie podwyżek.

Według danych z dnia dzisiejszego, żywiec wieprzowy kosztuje w naszym kraju 5,93 zł netto za kilogram, zaś półtusze w klasie E – 7,78 zł netto za kilogram. Ceny żywca wahają się w granicach 5,20 – 6,40 zł netto za kilogram, zaś tuczników w wbc – 7,50 – 8,15 zł netto za kilogram klasy E.

To nie pierwszy przypadek, w którym ceny krajowe nie nadążają za niemieckimi. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs euro, cena tuczników na rynku niemieckim wynosi w przeliczeniu na polską walutę blisko 8,70 zł za kilogram WBC – prawie złotówkę więcej niż w naszym kraju.

>>> Czytaj więcej: Rekordowe ceny wieprzowiny to Armagedon dla zakładów mięsnych