Marzec przywitał nas dalszymi podwyżkami cen świń rzeźnych. W porównaniu z ostatnimi dniami lutego, ceny tuczników poszybowały w górę o 15-20 groszy. Wszystko za sprawą podwyżek w niemieckich skupach. W zeszłym tygodniu ceny świń wzrosły w Niemczech o 5 eurocentów, a od początku lutego tuczniki podrożały w tym kraju łącznie o 25 eurocentów.

Według danych z naszej redakcyjnej sondy, żywiec wieprzowy podrożał w ostatnich dniach średnio o 15 groszy. Przeciętna cena świń w wadze żywej to obecnie 4,49. W zależności od regionu ceny kształtują się na poziomie 4,20 - 4,80 zł netto za kilogram. Nieco większe podwyżki odnotowano w przypadku tuczników sprzedawanych w WBC: podrożały one w ciągu ostatniego tygodnia średnio o 18 groszy, za tusze w klasie E płacą średnio 5,98 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 5,90 - 6,20 zł netto/kg.

Podwyżki jakie nastąpiły w ciągu ostatnich tygodni na pewno poprawiły nieco sytuację producentów trzody. Obecnie obowiązujące ceny, choć dalekie jeszcze od oczekiwań rolników, większości przypadków zapewniają opłacalną produkcję. Niemniej jednak producentom daleko do optymizmu. Przyszłość rynku wciąż jest niepewna, z Niemiec docierają bowiem sygnały na temat możliwości rychłej obniżki cen - piątkowe notowanie "małej giełdy" zakończyło się spadkiem ceny tuczników o 2 eurocenty. Z drugiej strony w całej Europie rosnąć powinno zapotrzebowanie na półtusze w związku z nadchodzącą Wielkanocą. Więcej z pewnością dowiemy się jutro, po publikacji wyników notowania giełdy VEZG.