Po potężnych obniżkach cen, jakie na krajowym rynku odnotowano w pierwszych tygodniach stycznia, sytuacja producentów trzody chlewnej stopniowo poprawia się. Wszystko dzięki dużym podwyżkom cen w niemieckich rzeźniach, jakie zaobserwowano w ciągu ostatnich tygodni. Od początku lutego ceny tuczników w Niemczech wzrosły o 16 eurocentów, co przełożyło się również na wzrost cen w naszym kraju.

Według danych z naszej cotygodniowej sondy, ceny żywca wieprzowego wynoszą obecnie średnio 4,20 zł netto za kilogram, czyli o 45 groszy więcej niż pod koniec stycznia, i 20 groszy więcej niż w zeszłym tygodniu. Ceny żywca wahają się w granicach 3,70 - 4,60 zł netto za kilogram.

W przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej, wzrost cen jaki nastąpił w ciągu ostatnich 3 tygodni jest jeszcze większy. Na dzień dzisiejszy, średnia cena tusz w klasie E wynosi 5,70 zł netto za kilogram, czyli blisko 60 groszy więcej niż pod koniec stycznia i 25 groszy więcej niż w zeszłym tygodniu. Ceny tusz w tej klasie wahają się obecnie w granicach 5,60 - 5,84 zł netto za kilogram.

Oczywiście producentom trzody wciąż daleko jest do optymizmu. Obecnie obowiązujące ceny są wprawdzie znacznie wyższe niż jeszcze kilka tygodni temu, przy obecnym poziomie cen wiele gospodarstw jest w stanie osiągnąć na produkcji zysk, niemniej jednak do poziomu satysfakcjonującego producentów jest jeszcze dość daleko. Jednocześnie wielu producentów obawia się, czy ostatnie podwyżki nie są tylko chwilowe, i za kilka tygodni rynek tuczników ponownie ulegnie załamaniu. Niepokój budzi również szerząca się epizootia ASF, oraz wprowadzony niedawno obowiązek dostosowania swoich gospodarstw do wymogów bioasekuracji. W przypadku niektórych gospodarstw pociągnie on za sobą duże koszty, których pokrycie, przy słabej opłacalności produkcji będzie trudnym zadaniem.

 

Więcej informacji na temat krajowego i globalnego rynku wieprzowiny będzie można zdobyć podczas czwartej edycji konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się 1 marca w Licheniu Starym. Zarejestruj się już dziś!