Po kilku tygodniach, w których cena skupu tuczników odbiła się od dna, obecnie obserwujemy niestety dość duże spadki cen. Z cotygodniowej sondy prowadzonej przez naszą redakcją wynika, że w porównaniu z minionym tygodniem cena skupu żywca spadła średnio o 10 groszy, a za kilogram tucznika ocenionego w klasie E, rolnicy otrzymają aż o 20 groszy mniej niż w zeszłym tygodniu. Obecnie średnia cena żywca wynosi 3,80 zł/kg netto, a tuczników w klasie E 5,32 zł/kg netto. Są jednak i takie skupy, które za tuczniki klasy E płacą niewiele ponad 5 zł/kg.

Jak mówi nam Damian Kamiński, kierownik skupu w zakładach Łagrom z wielkopolski, obniżki których jesteśmy świadkami, wynikają w dużej mierze z wysokiej podaży mięsa: w momencie gdy ceny zaczęły piąć się w górę, część rolników wstrzymywała się ze sprzedażą, licząc na to że ceny wzrosną jeszcze bardziej. Obecnie obserwujemy masową wyprzedaż świń, co odbija się na poziomie. Oczywiście podwyżkom nie sprzyja również wysoki import wieprzowiny z innych państw – tłumaczy.

Według naszego rozmówcy tendencja spadkowa nie powinna się utrzymać na dłużej. Z pewną dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że już w przyszłym tygodniu nastąpią niewielkie podwyżki. Przypuszczenia te, zweryfikuje jednak czas.