Kryzys na rynku wieprzowiny nie jest niczym nowym, i tak naprawdę zadowalających cen skupu nie obserwujemy już od kilkunastu miesięcy. Niepokoi jednak stałe pogłębianie się zapaści i brak perspektyw na realną poprawę sytuacji producentów. 

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy, minione dni przyniosły w krajowych skupach wyraźny spadek cen zarówno żywca, jak i tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Ma to związek z środową obniżką cen w Niemczech - przypomnijmy, podczas ostatniej sesji tamtejszej giełdy cena skupu tuczników niemal wyrównała historyczne minimum, osiągając poziom 1,20 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. 

Według naszych informacji za kilogram żywca wieprzowego krajowe skupy płacą obecnie średnio 4,17 zł netto, czyli o 10 groszy mniej niż tydzień temu. Stawki wahają się w granicach 3,90 - 4,50 zł. Średnia cena skupu tuczników w wbc wynosi obecnie 5,31 zł netto za kilogram klasy E. W porównaniu z ubiegłym tygodniem cena spadła zatem o 21 groszy. Stawki za półtusze w klasie E wahają się w granicach 5,15 - 5,60 zł netto za kilogram. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!