W sondzie telefonicznej przeprowadzonej, wśród zakładów mięsnych skupujących świnie usłyszeliśmy, że w większości podmiotów skupy będą odbywały się jeszcze do najbliższego czwartku. Później na rynku zapanuje świąteczny zastój. Regularne uboje rozpoczną się dopiero od 7 stycznia 2014 r.

Średnie ceny tusz wieprzowych w 51. tyg. 2013 w klasie E wynoszą 6,45 zł/kg netto. I można powiedzieć, że jest to dość niski poziom. Dlaczego? Ponieważ, jeszcze dwa lata temu, w tym samym okresie 2011 r., w tej samej sondzie notowaliśmy średnio 6,9 zł/kg netto za klasę E. Kolejny, 2012 r. był już zdecydowanie gorszy, średnia cena w 51 tyg. wynosiła 6,65 zł/kg netto w klasie E.

Ważne jest, że niektóre zakłady jeszcze w tym tygodniu planują 10-20 groszowe obniżki, więc pewnie 2013 r. zakończymy z jeszcze niższa ceną, niż wspomniane wcześniej 6,45 zł/kg netto.

Dzisiejsza cena w PKM Duda S.A. to 6,5 zł/kg netto. Łukasz Jankowiak, zastępca kierownika skupu podkreśla jednak, że - od dawna prognozowaliśmy, że grudzień może być miesiącem jeszcze niższych cen, niż te, które obserwujemy teraz. W tym miesiącu mamy skumulowaną podaż tuczników. Taka sytuacja prawdopodobnie będzie jeszcze panować w styczniu.

Według niego zwiększona dostępność tuczników na rynku to efekt niższych cen zbóż w okresie jesiennym. To spowodowało, że rolnicy chętniej zwiększali swoje wstawienia zwierząt w tuczarniach. Dlatego teraz zakłady spokojnie mogą uzupełnić magazyny, bez cenowej walki o dostawcę.

Z drugiej strony wszyscy kierownicy skupów w rozmowach podkreślali jednogłośnie, że zapotrzebowanie na mięso i handel nie wzrosło. Mimo tego, że przerwa świąteczna w tym roku jest dość długa.

Teoretycznie, dość niski krajowy stan pogłowia, trochę ponad 11 mln sztuk wskazywałby na to, że ceny skupu będą się kształtowały na bardziej atrakcyjnym poziomie niż teraz. Z drugiej strony nasze ceny mocno wiążą się z rynkiem niemieckim. Dlatego każda zmiana tamtejszych cenników bardzo szybko przenosi się na nasze podwórko.

W tym tygodniu Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Świń ISN zwraca uwagę na obniżkę cen tusz, aż o 6 eurocentów. Z 1,606 euro/kg netto w 50 tyg. 2013 r. do 1,546 euro/kg netto w 51 tyg. 2013 r. (tusze min. 56 proc. mięsności).