Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków krajowych i importowanych nie zdecydowała się na zmiany stawek. Nieliczne korekty obejmowały zarówno podwyżki (od 5 do 15 zł/szt.), jak i obniżki (od 10 do 20 zł/szt.).

Prognozy dla rynku warchlaków

Jakub Dorożyński, specjalista ds. sprzedaży z PH Konrad, wspomina o możliwych zmianach na rynku warchlaków w nieodległej przyszłości.

– Niemiecka giełda tuczników pozostała bez zmian, jednak ceny tuczników w Polsce nieco wzrosły. Ta niecodzienna sytuacja wynika w dużej mierze ze zmiany kursu euro, która ograniczyła opłacalność importu mięsa zza granicy. W związku z tym zakłady zwiększyły zainteresowanie zakupem żywca, co wpłynęło pozytywnie na ceny. Zamiany nie są duże, jednak widać delikatny wzrost – podkreśla Dorożyński. – Zmiana kursu euro wpłynęła także na ceny warchlaków. Obecnie różnica wynikająca z kursu euro to ok. 20 zł/szt. Wciąż jednak utrzymuje się bardzo wysokie zainteresowanie zakupem warchlaków, co sprawa, że ceny ulegają zmianom pozagiełdowym. Sądzę, że sytuacja ta potrwa jeszcze tydzień lub dwa, po czym zainteresowanie nieco osłabnie, ze względu na mało atrakcyjny okres sprzedaży tuczników z tych wstawień. Spadek popytu może spowodować obniżkę cen wolnorynkowych, nie sądzę zaś, aby cena giełdowa miała spaść – dodaje.

Aktualne ceny warchlaków krajowych (15.09.2023)?

Większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała się na podtrzymanie cen. Pojawiło się także kilka podwyżek (od 10 do 15 zł/szt.) oraz obniżek (od 10 do 20 zł/szt.).

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 371 zł/szt. netto, tj. o 2 zł/szt. więcej niż przed tygodniem. Ceny minimalnie warchlaków w tej masie osiągają 330 zł/szt. netto, zaś maksymalne 400 zł/szt. netto.

Z kolei warchlaki krajowe ważące 30 kg kosztują średnio 464 zł/szt. netto., tj. o 7 zł/szt. mniej niż w zeszłym tygodniu. Ich ceny mieszczą się w zakresie 440– 520 zł/szt. netto.

Ceny warchlaków krajowych z dn. 15.09.2023, farmer.pl
Ceny warchlaków krajowych z dn. 15.09.2023, farmer.pl

Ile kosztują warchlaki importowane (15.09.2023)?

W przypadku warchlaków importowanych niemal wszystkie ankietowane punkty sprzedaży zdecydowały się na podtrzymanie cen. Pojawiły się także sporadyczne podwyżki (do 5 do 10 zł/szt.)

Warchlaki importowane z Danii wyceniane są aktualnie na średnio 478 zł/szt. netto, tj. bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ich ceny wahają się w zakresie od 410 do 520 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

Ceny warchlaków importowanych z dn. 15.09.2023, farmer.pl
Ceny warchlaków importowanych z dn. 15.09.2023, farmer.pl

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!