Zgodnie z informacjami uzyskanymi podczas naszej cotygodniowej sondy, na rynku warchlaków zarysowała się tendencja spadkowa - 1/3 punktów oferujących krajowe warchlaki oraz zdecydowana większość punktu sprzedaży warchlaków importowanych skorygowała cenniki delikatnie na minus. Obniżka stawek na duńskim rynku warchlaków pociągnęła za sobą korekty w cennikach polskich punktów sprzedaży. Rozwój sytuacji będzie zależał również od zmian na niemieckim rynku tuczników.

Prognozy dla rynku warchlaków

– Zobaczmy co będzie działo się w Niemczech, ponieważ tamtejszy rynek jest ważnym wyznacznikiem trendów. Duńskie warchlaki też już trochę spadły, więc idziemy za tym. Na razie spadki, w porównaniu do cen tuczników, nie są duże, ale widoczna jest tendencja spadkowa – mówi Karol Łakomy.

Podobną opinią podzielił się z nami przedstawiciel firmy Impork. Jego zdaniem w przyszłym tygodniu można spodziewać się kolejnych obniżek o ok. 10-15zł/szt. W tym tygodniu na duńskim rynku skorygowano wyłącznie ceny warchlaków o niższych statusach zdrowotnych i jeżeli środowa giełda tuczników nie przyniesie zmian można spodziewać się korekty w dół w cennikach za warchlaki, jednak Duńczycy liczą na wzrost i chcą utrzymać cenę, jak poinformował nas przedstawiciel firmy Impork.

– Trudno powiedzieć co będzie działo się na tym rynku. Myślę, że tendencja może być spadkowa, jednak na innych rynkach wszystko idzie do góry, więc nie wiem czy będzie szansa na pojawienie się zniżek. Raczej można oczekiwać, że ten rynek też będzie musiał odreagować i zareagować podwyżką cen mięsa, jak i warchlaków, jednak obecnie trudno jest cokolwiek prognozować – podkreśla przedstawiciel Farmer sp. z o.o.

W opinii innych obserwatorów rynku szansa na wzrost cen nadal jest spora, jednak oczekiwany termin korekt na plus może przesunąć się na drugi tydzień maja.

Jakie ceny za warchlaki krajowe?

Zgodnie z wynikami naszej redakcyjnej sondy, warchlaki z krajowej produkcji w masie 20 kg kosztują dziś średnio 277 zł/szt. netto. Ceny maksymalne osiągają 310 zł/szt. netto, zaś minimalne 235 zł/szt. netto.

Z kolei warchlaki ważące 30 kg ankietowane punkty sprzedaży wyceniają średnio na 335 zł/szt. netto, a ich cena mieści się w zakresie 320 – 350 zł/szt. netto.

Poniżej prezentujemy tabelę przedstawiającą krajowych producentów warchlaków, którzy biorą udział w naszej redakcyjnej sondzie. 

warchlaki krajowe
warchlaki krajowe

Po ile warchlaki importowane?

Jak informują punkty sprzedaży oferujące warchlaki importowane z Danii, warchlaki duńskie w masie 30 kg wyceniane są aktualnie średnio na 351 zł/szt. netto i wahają się w granicach 295 do 385 zł/szt. netto.

Poniżej prezentujemy tabelę przedstawiającą punkty sprzedaży warchlaków importowanych biorące udział w naszej redakcyjnej sondzie. 

warchlaki importowane
warchlaki importowane

Wszystkich zainteresowanych producentów zachęcamy do zgłoszenia swojego punktu sprzedaży! Oferty współpracy prosimy kierować na adres: anna.tobojka@farmer.pl