Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków zdecydowała się w tym tygodniu na utrzymanie cen z poprzedniego tygodnia. Pojawiło się również kilka podwyżek (od 5 do 20 zł/szt. netto).

Nastroje na rynku warchlaków

W tym tygodniu nasi rozmówcy wskazują przede wszystkim na ograniczony popyt na warchlaki oraz wciąż utrzymującą się na niskim poziomie opłacalność.

– Przy obecnych cenach można osiągnąć rentowność, ale na niskim poziomie. Opłacalność jest bardzo mała, bo wyhodowanie warchlaka 30 kg kosztuje już ok. 300 zł. Zysku zostaje nam 10-20zł – mówi Bogdan Wiśnicki zaznaczając, że należy pamiętać o bardzo wysokich cenach prądu i węgla, które mocno uderzają w producentów warchlaków. – Jesteśmy w niezbyt dobrej sytuacji. Opłacalność jest niska, nie ma zbytu na warchlaki, a dalszy rozwój sytuacji na rynku tuczników jest mocno niepewny – dodaje.

O niskim popycie wspomina również Jakub Napierała.

– Wszyscy producenci z okolicy mówią jedno, starzy klienci wciąż kupują warchlaki, ale nowych zupełnie nie ma – tłumaczy.

Po ile warchlaki krajowe (16.09.2022)?

Zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała się na utrzymanie cen z poprzedniego tygodnia. Z kolei kilka punktów postanowiło podnieść ceny (od 5 do 20 zł/szt. netto).

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 287 zł/szt. netto, tj. o 1 zł/szt. netto więcej niż w ubiegłym tygodniu. Ceny minimalnie warchlaków w tej masie osiągają 250 zł/szt. netto, zaś maksymalne 330 zł/szt. netto.

Z kolei warchlaki krajowe ważące 30 kg kosztują średnio 351 zł/szt. netto, tj. o 4 zł/szt. netto więcej niż przed tygodniem. Ich ceny mieszczą się w zakresie 335 - 370 zł/szt. netto.

Ceny warchlaków krajowych z dn. 16.09.2022, farmer.pl
Ceny warchlaków krajowych z dn. 16.09.2022, farmer.pl

Jakie ceny warchlaków importowanych (16.09.2022)?

W przypadku sprzedaży warchlaków importowanych pojawiło się nieco więcej podwyżek, choć w części przypadków dotyczyły one jedynie ceny maksymalnej lub minimalnej.

Warchlaki importowane z Danii wyceniane są obecnie na średnio 336 zł/szt. netto, tj. 6 zł/szt. netto więcej niż przed tygodniem. Ich ceny wahają się w zakresie od 267 do 390 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

Ceny warchlaków importowanych z dn. 16.09.2022, farmer.pl
Ceny warchlaków importowanych z dn. 16.09.2022, farmer.pl

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!