W tym tygodniu na rynku warchlaków brakuje zgodności. Część ankietowanych punktów sprzedaży podniosła ceny (od 5 do 25 zł/szt.), inni zaś pozostali przy cenach z poprzedniego tygodnia. W przypadku warchlaków importowanych pojawiły się również niewielkie obniżki, choć nieliczne i zazwyczaj dotyczące wyłącznie cen minimalnych.

Nastroje na rynku warchlaków

Na rynku warchlaków w tym tygodniu panują mieszane nastroje, spowodowane niespodziewanymi obniżkami cen tuczników, choć większość rozmówców ma nadzieję, że spowolnienie trendu wzrostowego na rynku trzody ma jedynie przejściowy charakter.

 – Ładnie szło do góry, aż się zatrzymało wszystko. Nasi minimalnie opuścili ceny tuczników. A co będzie dalej? Nie wiadomo. Dominuje przekonanie, że dalej będzie szło do góry – mówił jeden z naszych rozmówców.

Inny z rozmówców podkreślił, że ceny warchlaków, przy obecnych kosztach produkcji i cenach skupu tuczników, już niemal osiągnęły poziom maksymalny, więc dalsze podwyżki będą uzależnione od sytuacji na rynku tuczników, która powinna ulec poprawie w ciągu 2-3 tygodni, podczas których obawy o dalsze obniżki skłonią rolników do sprzedaży, a magazyny zostaną odpowiednio zaopatrzone na okres świąteczny. Po tym nasz rozmówca spodziewa się dalszych podwyżek.

Podobnego zdania jest Remigiusz Bilski, kierownik regionalny ds. sprzedaży z PH Konrad, który sądzi, że za 7 do 10 dni ceny tuczników w Polsce zaczną ponownie rosnąć, m.in. ze względu na niedobór żywca w Europie oraz zbliżający się okres świąteczny.

Jak zaznacza Bilski, czynnikami ograniczającymi wzrost cen warchlaków jest stabilizacja euro oraz zmniejszone zainteresowanie zakupem.

– Osoby, które nie zdążyły kupić warchlaków w niższej cenie mocno zastanawiają się nad wstawieniami. Zniechęcający wpływ wywierają również wysokie ceny pasz oraz niepewność w kwestii dalszego rozwoju sytuacji. Niektórzy wolą nie ryzykować utraty właśnie osiągniętego zysku, poprzez decyzję o kolejnym wstawieniu – mówił.

Chcesz sprzedać lub kupić warchlaki? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna!

Po ile warchlaki krajowe (18.03.2022)?

Większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała się podniesienie cen (od 10 do 25 zł/szt. netto).

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy, stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą obecnie średnio 284 zł/szt. netto, tj. o 13 zł/szt. netto więcej niż w zeszłym tygodniu. Ich ceny minimalnie osiągają 250 zł/szt. netto, zaś maksymalne 310 zł/szt. netto.

W przypadku krajowych warchlaków w masie 30 kg średnia cena wynosi 349 zł/szt. netto, tj. o 29 zł/szt. netto więcej niż przed tygodniem. Ich ceny mieszczą się w zakresie 315 - 370 zł/szt. netto.

ceny warchlaków krajowych z dn. 18.03.2022
ceny warchlaków krajowych z dn. 18.03.2022

Ceny warchlaków importowanych (18.03.2022)?

Warchlaki importowane z Danii wyceniane są aktualnie na średnio 354 zł/szt. netto, tj. o 7 zł/szt. więcej niż przed tygodniem. Ich ceny wahają się w zakresie od 290 do 386 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

ceny warchlaków importowanych z dn. 18.03.2022
ceny warchlaków importowanych z dn. 18.03.2022

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!