W opinii naszych rozmówców nieproporcjonalny wzrost cen warchlaków w porównaniu do cen tuczników wynikać może z bardzo dużego popytu na warchlaki w Hiszpanii, gdzie trwają intensywne wstawienia sezonowe dodatkowo wspierane możliwością zarobku na handlu z Chinami. Jednak sezon wstawień niedługo się skończy, a z nim tendencja wzrostowa cen za warchlaki.

Ponadto polscy hodowcy mający w pamięci zeszłoroczną sytuację, gdy warchlaki kupowano po ponad 400 zł, a w chwili sprzedaży ceny były na tyle niekorzystne, że konieczne było dokładanie do produkcji, nie zdecydują się na zakup warchlaków po zbyt wysokiej cenie.

Jakie ceny warchlaków?

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ankietowane punkt sprzedaży warchlaków, sztuki z krajowej produkcji w masie 20 kg kosztują aktualnie średnio 276 zł/szt. netto. Ceny maksymalne osiągają 300 zł/szt. netto, zaś minimalne 230 zł/szt. netto.  

Z kolei prosięta krajowe ważące 30 kg fermy wyceniają na średnio 349 zł/szt. netto. Ich cena waha się w granicach 330 – 375 zł/szt. netto.

Producenci warchlaków zaznaczają, że na ceny zwierząt w najbliższym czasie duży wpływ może mieć ponowne zaostrzenie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią, które może przyczynić się do spadku cen rzędu 10 – 20zł/szt.

Wszystkich zainteresowanych producentów zachęcamy do zgłoszenia swojego punktu sprzedaży! Oferty współpracy prosimy kierować na adres: anna.tobojka@farmer.pl. 

Chcesz kupić lub sprzedać zwierzęta? A może szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!