Sezon grillowy w czerwcu i lipcu był nieudany ze względu na złą pogodę, co spowodowało, że ceny wieprzowiny wzrosły w niższym stopniu. W ciągu roku nastąpił również znaczny spadek wartości jena japońskiego, dolara amerykańskiego i funta, co wpłynęło na obniżenie wartości eksportu. Wpływy z wywozu do Japonii były w ciągu roku o 20 proc. niższe.

Ze względu na spadek cen wieprzowiny obniżyła się również wartość wysyłek do Rosji. W 2013 r. średnia cena producenta wieprzowiny w Danii wyniesie prawdopodobnie ok. 11,35 DKK/kg wobec 11,3 DKK/kg w roku ubiegłym.

W 2014 r. spodziewane są o ok. 2 proc. niższe poziomy produkcji wieprzowiny we Francji i Hiszpanii, wobec 2 proc. i 4 proc. spadku w roku bieżącym. Produkcja w Polsce obniży się prawdopodobnie o 7 proc. po 3 proc. redukcji w 2013 r. w stosunku do 2012 r. Duńska wytwórczość mięsa wieprzowego wzrośnie jednak w przyszłym roku o ok. 2 proc., a w Holandii o 1 proc.

Rosja zwiększy w 2014 r. produkcję wieprzowiny o 5 proc., co spowoduje ograniczenie poziomu importu. Zakupy mięsa wieprzowego na rynkach zagranicznych obniży również Japonia, wzrosną natomiast dostawy do Chin. Produkcja wieprzowiny w Państwie Środka wzrośnie prawdopodobnie o 2 proc., jednak urzeczywistnienie prognoz będzie zależało od krajowej sytuacji epidemiologicznej.

Na rynku światowym wzrośnie konkurencja wśród eksporterów, USA i Brazylia zwiększą wysyłki o ok. 2 proc., a Kanada o 1 proc. Wielkość wywozu z UE nie ulegnie większej zmianie. Eksperci przewidują wzrost cen latem przyszłego roku, a ceny w Danii powinny podskoczyć do 11,56 DKK/kg. Duński rynek będzie jednak nadal znajdował się pod wpływem wzrostu eksportu prosiąt do Niemiec, Polski i Szwecji. Eksperci przewidują, że w 2014 r. liczba ubojów trzody chlewnej w Danii obniży się o ok. 400 tys. szt. do 19 mln szt.