Chińskie władze podają, że do końca listopada ubiegłego roku całkowita liczba chińskich macior powróciła do ponad 90 proc. normalnej wielkości pogłowia.

W ubiegłym tygodniu kontrakt terminowy na żywe świnie na giełdzie Dalian Commodity Exchange spadł o prawie 13 procent. Wrześniowy kontrakt zakończył się w piątek o 12,6 procent niższym wynikiem, do 28 290 juanów za tonę, w porównaniu z początkową ceną ofertową 30 680 juanów. Dla porównania, obecne ceny rynkowe w styczniu w ważnej prowincji Shandong wyniosły 35,8 juana za kilogram (4,53 euro / kg).

Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem wieprzowiny, a obecnie drugim rynkiem po USA, na którym w ogóle handluje kontraktami terminowymi na żywe świnie. Według główny ekonomista w Hang Seng Bank China, oczekuje się, że cena wieprzowiny będzie nadal spadać wraz ze wzrostem podaży. Dodał też, że słabsze ożywienie popytu konsumpcyjnego spowodowane wyższym bezrobociem również miało wpływ na ceny.

Chińscy analitycy spodziewają się również, że w drugiej połowie roku ceny na rynku żywych świń spadną do 25 000 juanów za tonę lub nawet bardziej, jeśli produkcja będzie nadal rosła w tak szybkim tempie.

Według chińskich analityków rynku rolnego, tempo budowania zapasów będzie głównym motorem zmian cen i powodem ich spadku.