Jednak w porównaniu do września 2019 r. chińscy konsumenci nadal musieli wydać sporo więcej na zakupy wieprzowiny. Tempo wzrostu cen w porównaniu z poprzednim rokiem jest zauważalne, gdyż średnia za pierwsze trzy kwartały 2020 roku wyniosło nadal 82,4 proc.

Wydaje się, że słabszy trend cenowy utrzyma się w październiku. Według statystyk, nadal spadały nie tylko ceny świń rzeźnych, ale także hurtowe ceny wieprzowiny, które w połowie października były o 2,9 proc. niższe od poprzedniego miesiąca i wyniosły 44,42 CNY / kg (1 CNY = 0,5783 zł, NBP 2020-10-26).

 Zdaniem analityków letnie powodzie w południowych Chinach przyczyniły się do dodatkowego niedoboru rynku wieprzowiny, który był już ograniczony przez afrykański pomór świń (ASF).

Dużo zwierząt padło lub nie zostało dostarczonych się do rzeźni. Efekt ten jest teraz ledwo wyczuwalny, ale tym bardziej rośnie stado świń.

Według ostatnich danych biura statystycznego, chińska populacja świń w końcu trzeciego kwartału wynosiła 370,4 mln sztuk. To o 20,7 proc. więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej. Według oficjalnych informacji liczba loch hodowlanych wzrosła jeszcze bardziej, bo o 28,0 proc. do 38,2 mln sztuk.

Chińskie ministerstwo rolnictwa niedawno ogłosiło, że populacja świń powróciła do 80 procent wielkości „normalnych lat”. Według chińskich władz, wraz z wciąż wysokim importem wieprzowiny i rezerwami zgromadzonymi w magazynach, rynek w okresie rosnącego popytu w IV kwartale powinien być odpowiednio zaopatrzony.