Opłacalność produkcji jest cechą zmienną uzależnioną od poziomu wielu parametrów. Podobnie jest w przypadku  trzody chlewnej. W największym stopniu opłacalność produkcji determinuje uzyskana cena sprzedaży i koszt żywienia czyli pasze.

Niestety nie zawsze tendencje rynkowe tych dwóch zmiennych są podobne, a zatem zyskowność produkcji jest zmienna, czasami bardzo zmienna. Z podobną sytuacją mamy do czynienia obecnie. Od kilku miesięcy ceny skupu wieprzowiny spadają, ale jednocześnie ceny zbóż- podstawa żywienia świń – rosną. Odwrócone tendencje cenowe w tym przypadku działają ze zdwojoną siłą na drastyczny spadek opłacalności produkcji wieprzowiny.

Czy „nożyce cenowe” czyli w tym konkretnym przypadku - równoczesny spadek cen sprzedaży wieprzowiny i drożenie cen środków do jej produkcji jest tendencją trwałą? Otóż nie. Więcej, to zjawisko, szczególnie w wydaniu dynamicznym ma charakter sezonowy.

Profesor Stanisław Stańko z SGGW w wypowiedzi dla farmer.pl podkreśla, że obecny spadek cen wieprzowiny w skupie ma naturalny charakter sezonowy. Z reguły najwyższe ceny skupu występują we wrześniu. Po czym następuje obniżka, która mniej więcej kończy się w lutym i ceny znowu rosną. Różnica cen wynikająca z sezonowości sięga do 20 proc.

Przy tym sezonowym zjawisku spadku cen niestety, ale koszty tuczu czyli przede wszystkim pasz rosną co widać po notowaniach zbóż na bieżąco prezentowanych na naszym portalu.  Jak dotąd nie widać z naszej strony (autora tekstu) szans na odwrócenie tendencji. Wspomniane „nożyce” mają obecnie bardzo odczuwalne znaczenie.

Jeden z producentów, który kupuje zboże i sporządzą pasze we własnym zakresie powiedział farmer.pl, że z niestety, ale „przejechał się” na własnych i kolegów przewidywaniach, że ceny zbóż 2-3 mies. po żniwach spadną - i w efekcie mógł ale nie dokonał zakupów na zapas wcześniej i teraz kupuje dużo drożej.

Z kolei profesor Stańko uważa, że wysokie koszy zbóż czyli i pasz utrzymają się do końca czerwca, co będzie dalej to zależy od żniw. A żniwa czyli polony dzisiaj są wielką niewiadomą, pogoda zawsze może sprawić duże niespodzianki.