W komunikacie opublikowanym przez Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej czytamy, że wprowadzone na początku kwietnia przez władze Chin cła na amerykańską wieprzowinę nie zmienią znacząco sytuacji eksportowej w krajach Unii Europejskiej.

Powołując się na dane Rabobanku, przedstawiciele związku wskazują, że pomimo wspomnianych ceł, w drugim kwartale 2018 roku eksport mięsa wieprzowego do Chin będzie się kurczył. Wzrośnie wprawdzie wolumen sprzedaży wieprzowiny do Korei Południowej, Japonii i innych rynków azjatyckich, wzrost ten nie zrównoważy jednak spadku popytu ze strony Chin.

Dodatkowo podwyżkom cen trzody chlewnej nie sprzyja wzrost produkcji wieprzowiny w krajach UE, który w ujęciu rocznym wyniósł 2 proc. Przewidywany jest dalszy wzrost podaży żywca wieprzowego. Wzrost produkcji trzody chlewnej prognozowany jest między innymi w Niemczech, Hiszpanii a także Polsce. Przewidywany jest również wzrost importu prosiąt przez takie rynki jak Niemcy, Polska, Hiszpania i Włochy.

Na korzyść producentów trzody przemawia natomiast rozpoczęty niedawno sezon grillowy. Spowoduje on okresowy wzrost popytu na mięso wieprzowe, co może skutkować tymczasowymi podwyżkami cen skupu tuczników.