W początkowej fazie życia, prosięta przystosowują się dopiero do warunków, panujących w środowisku. Następują intensywne zmiany w przebiegu metabolizmu. Układ odpornościowy zwierząt dopiero się rozwija, pełną sprawność wykazuje dopiero w 5-6 tygodniu życia. Wielu zmianom ulega także układ pokarmowy i proces trawienia. Początkowo, prosięta spożywają wyłącznie pokarm płynny. Dominuje w nim laktoza i tłuszcz. Organizm musi zatem szybko przystosować się, do trawienia paszy stałej, w której dominuje skrobia. Początek życia jest, więc dla prosiąt bardzo trudnym okresem. Nawet nieznaczny błąd, popełniony w tym okresie przez hodowcę, może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

 

Im wcześniej, tym lepiej

 

W początkowym okresie życia, bardzo ważne, jest jak najszybsze rozpoczęcie stosowania pasz treściwych. Mieszanki typu prestarter, zaleca się podawać już w 5-6 dniu życia. Za błąd należy uznać rozpoczęcie stosowania prestertera później, niż w końcu 2 tygodnia życia. Szybkie pobieranie pasz treściwych przez zwierzęta, przyspiesza rozwój układu pokarmowego. Stymuluje także wydzielanie enzymów, trawiących polisacharydy.

Podstawowym składnikiem prestartera, są zboża, lecz ich udział, nie jest tak wysoki, jak w mieszankach dla starszych świń. Do sporządzania tego typu mieszanki nadaje się wyłącznie kukurydza i pszenica. Ze względu na wysoką zawartość włókna i związków antyżywieniowych, nie powinno się stosować innych zbóż. Jako źródło białka warto zastosować produkty pochodzące z przerobu krwi. Są one dobrym źródłem aminokwasów egzogennych. Cechuje je także wysoka strawność białka. W jego skład wchodzą także immunoglobuliny, wpływające korzystnie na rozwój układu immunologicznego. Dobrym, komponentem są także produkty mleczne – mleko w proszku, suszona serwatka, czy kazeina. Ograniczyć natomiast należy udział poekstrakcyjnej śruty sojowej. Białka w niej zawarte, mogą wywoływać u prosiąt reakcje alergiczne, czego skutkiem, są intensywne biegunki. W mieszankach typu prestarter, kategorycznie nie zaleca się stosowania śruty rzepakowej. Wysoka zawartość włókna, i związków antyodżywczych, sprawia, że jest ona szkodliwa dla prosiąt. Nie należy zapominać o zbilansowaniu składu mieszanki, pod względem witamin i składników mineralnych. Szczególnie ważne, jest zapewnienie optymalnego poziomu wapnia, fosforu, jodu i żelaza.

 

Nie zapominajmy o dodatkach

 

Ważnym dodatkiem, wchodzącym w skład prestartera, są dodatki aromatyczne. Działają one wabiąco na prosięta, przez co zwiększają spożycie paszy. Warto również zastosować dodatki probiotyczne i zakwaszacze, stymulujące mikroflorę przewodu pokarmowego.

Zaleca się, by pierwszą paszą treściwą dla prosiąt, była gotowa mieszanka przemysłowa. Jej komponenty, są, bowiem często poddane obróbce termicznej, takiej jak ekstruzja, czy tostowanie, a gotowa mieszanka, poddana jest procesowi granulacji, Sprzyja to poprawie strawności paszy. W warunkach gospodarstwa na ogół nie ma możliwości poddania paszy wspomnianej obróbce, jeżeli jednak jest to ekonomicznie uzasadnione, dopuszcza się samodzielne przygotowanie prestartera.

Istotne jest zapewnienie prosiętom stałego dostępu do paszy i wody. Nie należy także zapomnieć, o utrzymaniu karmideł i poideł w czystości.

 

Tanio, nie zawsze znaczy dobrze

 

Często popełnianym błędem, który występuje zwłaszcza u mniejszych producentów, jest późne rozpoczęcie stosowania prestartera, lub jego zupełny brak. Wynika to często z oszczędności, wszak w żywieniu świń, jest to najdroższy rodzaj paszy. Są to jednak oszczędności pozorne. Skutkiem niewłaściwego żywienia jest bowiem nie tylko wydłużenie okresu odchowu. Pogorszeniu ulega również stan zdrowia prosiąt, wzrasta ilość upadków, a cały okres tuczu ulega znacznemu wydłużeniu. Warto zatem policzyć, czy koszty związane z upadkami, leczeniem weterynaryjnym i wyższym zużyciem paszy, nie przekroczą kwoty, którą oszczędziliśmy na prestarterze.