Kończy się zima, a co za tym idzie z dnia na dzień zbliża się okres wysokich temperatur. To, na co większość ludzi czeka z utęsknieniem, dla zwierząt może niestety oznaczać znaczne pogorszenie warunków panujących w chlewni. Odbija się to nie tylko na poziomie dobrostanu, ale także na tempie przyrostu tuczników, czy wydajności laktacji u loch. Wysokie temperatury powodują bowiem spadek apetytu, a także mniejsze ukrwienie jelit, co w konsekwencji skutkuje istotnym pogorszeniem wykorzystania paszy.

Rozwiązaniem problemu związanego z wysoką temperaturą panującą w obiekcie, są coraz częściej stosowane na fermach instalacje schładzania. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system CombiCool, oferowany przez firmę Big Dutchman. Jego zasada polega na obniżaniu temperatury powietrza, poprzez jego zamgławianie. Instalacja opiera się na specjalnej pompie podającej wodę pod ciśnieniem około 60 bar oraz systemie rur i dysz rozprowadzonym po całym obiekcie. Ważnym elementem instalacji jest także filtr, chroniący dysze przed zapchaniem. Specjalna konstrukcja dysz umożliwia otrzymanie bardzo drobnej mgiełki , która błyskawicznie łączy się z rozgrzanym powietrzem, skutecznie je chłodząc.

Co ważne, CombiCool, to nie tylko wydajny system chłodzenia: dzięki niemu można również skutecznie podnieść wilgotność powietrza w obiekcie – są bowiem w roku miesiące, gdy wilgotność powietrza jest niewystarczająca. Zbyt suche powietrze na fermie sprzyja wystąpieniu podrażnień dróg oddechowych – mówił Daniel Kenkel z firmy Big Dutchman, podczas prezentacji systemu. Nie ma natomiast ryzyka, że poprzez zamgławianie doprowadzimy do nadmiernej wilgotności powietrza – po uzyskaniu zaprogramowanego poziomu nawilżenia powietrza, komputer automatycznie wyłącza instalacje.

Działanie systemu jest bardzo proste – po przekroczeniu maksymalnej, zalecanej temperatury komputer klimatyczny automatycznie włącza pompy i otwiera zawory doprowadzając w ten sposób wodę pod wysokim ciśnieniem do każdej z komór. Gdy temperatura w pomieszczeniu obniży się, komputer wyłącza instalację.

System CombiCool ma jeszcze jedną zaletę – jego wykorzystanie umożliwia oczyszczanie powietrza z kurzu i pyłów, powstających choćby w wyniku żywienia zwierząt paszą suchą czy utrzymywania ich w systemie ściołowym.