Statystyki mówią jasno - ten rok jest jak na razie najlepszy od wielu lat pod względem sytuacji epizootycznej związanej z ASF. Od stycznia potwierdzono 14 ognisk choroby u świń (124 w całym 2021 roku) i 1483 ogniska w populacji dzików (3215 w całym 2021 roku). 

Wydaje się zatem, że choroba jest w odwrocie, o czym świadczą kolejne obszary uwalniane przede wszystkim ze strefy czerwonej. Jednak czy tak jest naprawdę? Niestety zwłaszcza w przypadku ognisk u świń wiele wynika z redukcji pogłowia trzody chlewnej, przede wszystkim zaś z zniknięcia z mapy Polski ogromnej liczby stad świń. Przypomnijmy: na przestrzeni ostatnich dwóch lat ubyło ich blisko połowę. 

Z drugiej strony spadek liczby ognisk u świń nie jest proporcjonalny do liczby likwidowanych gospodarstw. Może zatem faktycznie osiągamy postęp?

Na to pytanie, jak i zagadnienia związane z dalszymi planami walki z ASF odpowiemy już w czwartek podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Naszym gościem będzie dr Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, specjalista szczególnie zaznajomiony z wszelkimi aspektami walki z pomorem. Już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!