PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Decyzja o budowie chlewni Świderskich w rękach WSA

Decyzja o budowie chlewni Świderskich w rękach WSA
Na dzień dzisiejszy Adam Świderski może tylko pomarzyć o budowie budynku inwentarskiego do swojej trzody chlewnej. Jego inwestycja została skutecznie zablokowana. Foto. Michael Strobel z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Inwestycja Świderskich w budowę chlewni w Mściszewie jest zagrożona. Uchwalony w marcu br. miejscowy plan zagospodarowania nie dopuszcza do budowy chlewni, zaś Burmistrz umorzył wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla Świderskich. SKO w Poznaniu podtrzymało te decyzje i przekazało sprawę do WSA.Niestety Adam Świderski. rolnik z Mściszewa, z ambicją aby rozwijać swoją działalność rolniczą, nie ma lekko. I nic nie zapowiada się, żeby jego inwestycja w budowę chlewni ruszyła dalej z miejsca. Nawet może ona zostać całkowicie zablokowana.

Jak informowaliśmy wcześniej, w marcu br. radni miasta i gminy Murowana Goślina uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego części Mściszewa, które całkowicie zablokowało budowę chlewni Adama Świderskiego.

Co więcej, już w kwietniu br., burmistrz Murowanej Gośliny, na podstawie uchwalonego w ekspresowym tempie planu miejscowego zagospodarowania Mściszewa, umorzył wydanie decyzji o warunkach zabudowy, niezbędnej do dalszej budowy chlewni Świderskich.

Urząd Gminy Murowanej Gośliny nie zamierza odpuścić

W związku z powyższymi wydarzeniami zgłosiliśmy się do urzędu Gminy Murowanej Gośliny o wyjaśnienie, jakie są przeciwwskazania ze strony Urzędu, aby wydać konkretną decyzję o warunkach zabudowy (albo pozytywną albo odmowną), co do budowy tego budynku inwentarskiego w Mściszewie?

- W odpowiedzi na e-maila informuję, że uchwałą Nr XX/204/2020 z dnia 25.03.2020 r. Rada Miejska w Murowanej Goślinie uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący część obrębu Mściszewo i Trojanowo (Dz.U. Woj. Wielkopolskiego z 2020, poz. 2936). W związku z powyższym, zgodnie z art. 104 i 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.), postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy zostało i będzie umorzone - poinformowała nas Milena Zywert-Orczykowska, główny specjalista ds. planowania przestrzennego w  urzędzie gminy Murowanej Gośliny.

W odpowiedzi na powyższego maila podkreśliliśmy, że uchwalenie przez Radę Miejską w Murowanej Goślinie miejscowego planu zagospodarowania uchwałą nr XX/204/2020 zostało procedowane z naruszeniem prawa procesowego, co wskazało w swoim orzeczeniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu.

Ponadto Józef Świderski (ojciec Pana Adama) zaskarżył do SKO w Poznaniu decyzję o umorzeniu przez Burmistrza Murowanej Gośliny postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu także swoim prawomocnym orzeczeniem uchyliło zaskarżoną decyzję o umorzeniu wydania warunków zabudowy w całości, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia do Urzędu Gminy Murowanej Gośliny.

Na replikę ze strony Urzędu Gminy Murowanej Gośliny nie musieliśmy długo czekać.

- Zadane przez Pana pytania świadczą o braku wiedzy merytorycznej, w związku z czym uprzejmie wyjaśniam, że na dzień dzisiejszy w Dzienniku Urzędowy Województwa Wielkopolskiego pod poz. 2936 z dnia 27 marca 2020 r. opublikowana została uchwała Nr XX/204/2020 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część obrębu Mściszewo i Trojanowo. Wyżej wymieniona uchwała, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 293 ze zm.), wraz z dokumentacją prac planistycznych, została przekazana Wojewodzie w celu oceny jej zgodności z przepisami prawnymi. Wojewoda Wielkopolski nie stwierdził naruszenia zasad sporządzania planu, ani istotnego naruszenia trybu jego sporządzania, ani też naruszenia właściwości organu w tym zakresie (art. 28 u.p.z.p.) - podkreśliła Milena Zywert-Orczykowska, główny specjalista ds. planowania przestrzennego w urzędzie gminy Murowanej Gośliny i dodała: Ponadto informuję, iż niezgodne z prawem jest wydanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy niezgodnej z obowiązującym planem miejscowym.

W związku z tak wyczerpującą odpowiedzią oraz, co ważniejsze, potwierdzeniem, że Wojewoda Wielkopolski nie stwierdził naruszenia zasad sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przez radę miejską Murowanej Gośliny o dalsze wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu. 

SKO utrzymało postanowienia Rady Miasta i Burmistrza w mocy

Po kilku dniach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź od Huberta Seitza, prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu, który potwierdził informacje dotyczące warunków zabudowy chlewni Adama i Józefa  Świderskiego, których udzieliła nam Milena Zywert-Orczykowska, główny specjalista ds. planowania przestrzennego w urzędzie gminy Murowanej Gośliny.

- W dniu 19 lutego 2020 r. SKO wydało dwa postanowienia o utrzymaniu w mocy postanowień wydanych przez burmistrza Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie zawieszających postępowanie o ustalenie warunków zabudowy na rzec z Adama Świderskiego i Józefa Świderskiego — SKO.GP.4000.1488.19 i SKO.GP.4000.1489.19 dla inwestycji polegających na budowie budynków inwentarskich - odpowiedział nam Hubert Seitz, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu.

Wydawało się, więc że Adam i Józef Świderscy nie mają żadnych szans na otrzymaniu pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy i tym samym nie będą mogli budować swojej chlewni. Jednak sprawa całkowicie nie została zaprzepaszczona.

Realizacja inwestycji zależy do decyzji WSA

Jak podkreślił w swojej wyczerpującej odpowiedzi Hubert Seitz, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu decyzje rady gminy oraz burmistrza Murowanej Gośliny zostały zaskarżone i przekazane do rozpatrzenia Wyższego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

 - Pp. Świderscy zastąpieni byli w postępowaniu przez profesjonalnego pełnomocnika radcę prawnego Marka Szewczyka, którym w imieniu inwestorów wniósł skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Skargi te Kolegium przekazało do WSA w dniu 21 kwietnia 2020 r. za numerem SKO.GP.4000.218.20 i SKO.GP.4000.219.20. Obecnie rozpatrzenie spraw za dowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu. - Pełnomocnik nie zauważył, że w istocie bez sensu było wnoszenie skarg do Sądu na rozstrzygnięcie Kolegium bowiem termin zawieszenia postępowania upłynął w dniu 27 marca 2020 r. i od tego dnia organ miałby obowiązek rozpatrzyć wniosek skarżących o ustalenie warunków zabudowy.

A gdy zapytaliśmy Prezesa SKO w Poznaniu dlaczego utrzymał w mocy decyzję o zmianie zagospodarowania przestrzennego miejscowości i umorzenie przez burmistrza Murowanej Gośliny decyzji o wydanie warunków zabudowy to tak tłumaczył decyzję SKO.

- Zawieszenie postępowania jest obligatoryjne ze względu na wywołanie planu zagospodarowania co w niniejszej sprawie stało się w dniu 8 października 2019 r. Rada Miasta podjęła stosowaną uchwałę, jest to zadanie własne Gminy. Uchwałę Miasta bada Wojewoda Wielkopolski w zakresie zgodności z prze pisami prawa materialnego - podkreślił Hubert Seitz, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu

Jak nas poinformował dalej Prezes SKO w Poznaniu, obecnie przed Kolegium zawisła sprawa z odwołania Adama Świderskiego, która nie może zostać w najbliższym okresie załatwiona ze względu na przekazanie całości akt sprawy do WSA w Poznaniu. Po rozpatrzeniu skarg Świderskich przez Sąd zapadnie wyrok, który następnie zostanie przekazany Kolegium wraz z całością akt sprawy.

- Po zwrocie akt sprawy ze WSA w Poznaniu organ odwoławczy przystąpi niezwłocznie do załatwienia sprawy Adama Świderskiego w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego przez organ pierwszej instancji. Rozstrzygnięcie zapadnie w składzie trzyosobowym po odbyciu posiedzenia niejawnego -podsumował Hubert Seitz, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Uki 2020-10-18 10:31:33
  A po co stawiają domki przy gospodarstwach. To tak jak by postawił domek przy firmie transportowej i liczył na spokój i na to że właściciel firmy nie ma ambicji i się nie będzie rozwijać.
 • Poznaniak 2020-10-17 00:02:32
  To są już właściwie przedmieścia Poznania, budowa w takim miejscu chlewni jest racjonalnie bez sensu. Świat się zmienia, niech podzieli gospodarstwo na działki budowlane i je sprzeda. Przy obecnych cenach zostanie milionerem i będzie musiał już babrać się w gnoju.
  • Krowiasz 2020-10-17 11:04:54
   to ty sprzedaj swoje mieszkanie i się wyprowadzić
  • Mariusz 2020-10-17 17:18:30
   Dokładnie niech to podzieli na działki, a jak lubi tyrac to za te miliony niech sobie kupi jakiś duży areau np w zachodnipomorskim
 • Hodowca 2020-10-16 22:15:10
  Nie tylko miastowym przeszkadza rozwój rolników. Już nawet rolnikowi śmierdzi....
  • gaweł 2020-10-17 11:41:53
   Owszem. Mnie krowie gówno nie razi, taka praca, ale w obsranych gumofilcach w domu nie chodzę. Tak samo nie chciałbym, aby zza miedzy waliło mi 24/7/365 świniami czy drobiem.
 • ANTYpis 2020-10-16 16:38:28
  Chore jest to, że na własnym polu/działce nie można pobudować budynków aby rozwijać produkcję rolniczą. Bo komuś z miastowych przeszkadza to że kilka kilometrów od jego zabudowania będzie budowana chlewnia. Jak im przeszkadza smród, to niech wracają do miasta wąchać spaliny a nie osiedlają się na wsi i chcą wypędzić "rdzennych" rolników bo im przeszkadza, że rano pieje kogut, że pies szczeka, że gnojówka bądź obornik śmierdzi. Co za czasy....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.132.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.