W ostatnich dniach pogoda nie rozpieszcza rolników. W całej Polsce występują intensywne opady deszczu połączone z silnym wiatrem. Niestety długoterminowe prognozy nie napawają optymizmem – wskazują one że mogą nas w tym roku czekać trudne żniwa, przerywane opadami deszczu i burzami.

Nie pozostaje to niestety obojętne dla jakości zebranych zbóż. W przypadku zbóż paszowych (ale również konsumpcyjnych) problemem jest wysoki poziom mikotoksyn. Opady w okresie dojrzewania i zbioru zbóż wymienia się często jako jeden z głównych czynników wpływających na obecność tych toksyn w ziarnie. Przy sprzyjających warunkach mikotoksyny powstają jeszcze w trakcie przebywania roślin na polu. Dodatkowo opady występujące podczas żniw mogą sprawić, że niektóre partie zbóż zostaną zebrane przy zbyt wysokiej wilgotności. Jeżeli nie poddamy takiego zboża dosuszeniu, z dużą dozą prawdopodobieństwa rozwiną się w nich pleśnie, które dodatkowo zanieczyszczą przechowywany plon.

Co z tego wynika dla producentów trzody? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wilgotność zbieranego ziarna. Jeżeli jest ono zbyt mokre, warto zdecydować się na jego dosuszanie. Bezpiecznie jest także każdą partie ziarna przebadać na obecność mikotoksyn. Pozwoli nam to uniknąć groźnych w skutkach zatruć. Profilaktycznie warto także stosować dodatki wiążące mikotoksyny, które dodatkowo wykazują działanie odtruwające organizm.