Na te i wiele innych pytań, jak zarzuty o dumping cenowy sprzedawanego z Belgii mięsa, czy też o kondycję belgijskiej branży mięsnej po wystąpieniu ASF odpowiadamy w poniższym tekście podsumowującym naszą wizytę w belgijskich zakładach mięsnych.

Pod koniec maja na zaproszenie Belgian Meat Office odwiedziliśmy cztery zakłady wieprzowe w Belgii poznając ich strukturę produkcji, strategie rynkowe i wyzwania. Obiekty Belgian Pork Group, Delavi, De Coster (Grupa Danis) oraz zakład Sus Campinae należący do Grupy Bens znajdują się w niderlandzkojęzycznej Flandrii, która jest głównym obszarem produkcji trzody chlewnej w Belgii. Region ten odpowiada za 65 proc. belgijskiej hodowli trzody i 93 proc. krajowej produkcji wieprzowiny.

Belgijską branżę wieprzowa tworzą w większości rodzinne firmy założone tuż po II wojnie światowej i zarządzane dziś przez 3-4 pokolenie sukcesorów. Większość przedsiębiorstw jest zintegrowana pionowo wokół łańcucha od pola do stołu: posiada własne wytwórnie pasz, a surowiec pozyskuje w większości na zasadach tuczu kontraktowego. Ważnym rynkiem eksportowym dla belgijskiego przemysłu wieprzowego jest Polska. Polskie zakłady przetwórcze chętnie kupują, w szczególności belgijskie półtusze. Belgijska branża wieprzowa nie stawia na dynamiczny wzrost produkcji. W każdym zakładzie często odmienia się za to termin “tailor made”, czyli mięso “szyte na miarę”. Chodzi tutaj o dostosowywanie zamówień do precyzyjnych potrzeb klienta: np. połączenie w jednym transporcie półtusz i elementów, co pozwala belgijskim przedsiębiorcom zwiększyć marżę i zyskać stabilnych klientów, zwłaszcza w dobie odcięcia od lukratywnych rynków azjatyckich ze względu na obecność ASF. (O walce Belgów z ASF więcej napiszemy w osobnym artykule).

Belgian Pork Group to jeden z 10 największych graczy w branży wieprzowej w Europie. Grupa ubija rocznie ponad 4 mln świń. 65 proc. produkcji trafia na eksport. Największym odbiorcą zagranicznym BPG jest Polska, zarówno w ujęciu wartościowym (17 proc.), jak i wolumenowym (20 proc.). Polska jest dla grupy głównym rynkiem dla eksportu półtusz. Nad Wisłą głównymi klientami BPG są zakłady rozbiorowe i przetwórcze.

Czytaj więcej >>>  Z wizytą u belgijskich dostawców mięsa