Prosięta to grupa trzody szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie ze strony patogenów. Ich układ odpornościowy jest bowiem jeszcze słabo rozwinięty, co w połączeniu z dużą presją szkodliwych drobnoustrojów w środowisku prowadzi do wystąpienia groźnych chorób. Dlatego też tak ważną rolę pełni w odchowie prosiąt sucha dezynfekcja. Pozwala ona bowiem na bieżącą redukcję populacji patogenów w środowisku życia prosiąt. Preparaty do suchej dezynfekcji mają jednak jeszcze jedno zastosowanie. Niektóre z nich mogą być wykorzystywane do tzw. suchej kąpieli prosiąt. Bezpośrednie nałożenie preparatu na skórę osesków ma wiele korzystnych właściwości:

- Sucha kąpiel stosowana jest najczęściej tuż po porodzie. Ma ona na celu osuszenie powierzchni ciała noworodków, a także dezynfekcję skóry i bram wejścia patogenów (pępowina, kiełki). Jednocześnie chroni zwierzęta przed wychłodzeniem, poprawia ukrwienie i zwiększa witalność prosiąt, co prowadzi do większego pobrania siary, i redukcji odsetka upadków. Dodatkowo sucha kąpiel prosiąt przyspiesza gojenie ran powstałych np. w czasie kastracji – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Kiljański z firmy Agrivet.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy preparat do suchej dezynfekcji nadaje się również do suchej kąpieli prosiąt. Niektóre z obecnych na rynku produktów oparte są w głównej mierze na wapnie palonym, które w kontakcie ze skórą zwierząt doprowadziłoby do poparzeń, które w przypadku tak młodych zwierząt skończyłyby się zapewne fatalnie. Dlatego też decydując się na przeprowadzenie suchej kąpieli zwróćmy uwagę na to, czy preparat nadaje się do bezpośredniego kontaktu ze skórą zwierząt. Niektórzy producenci oferują również preparaty dedykowane typowo do suchej kąpieli.

Koszt preparatów do suchej kąpieli waha się w granicach 3 – 6 zł za kilogram. Na osuszenie i dezynfekcję jednego prosięcia zużywa się przeciętnie 50 – 80 g produktu.