Adam Kraszewski podkreśla, że mniej więcej od połowy września można zauważyć mniejsze zainteresowanie rolników zakupem warchlaków. Wyjaśnia, że – jest to związane z tym, że potencjalni klienci wcześniej zakupili i wstawili już warchlaki na tucz. Tak, aby zdążyć ze sprzedażą świń przed Bożym Narodzeniem, kiedy cena żywca powinna być wyższa.

Mimo tego, w ocenie sprzedawców tegoroczny sezon letnio-jesienny był dość dobry, jeżeli chodzi o popyt na warchlaki. - Przyczyniła się do tego atrakcyjna cena żywca wieprzowego w lipcu i w sierpniu. Producenci chętniej kupowali zwierzęta. Można nawet powiedzieć, że zainteresowanie zakupem warchlaka było większe niż w roku ubiegłym – wyjaśnia Adam Kraszewski.

Według Agencji Rynku Rolnego od trzeciej dekady maja 2013 r. regularnie rosły ceny skupu trzody chlewnej. Z kolei w pierwszym tygodniu września bieżącego roku w dniach 02-08.09. za żywiec wieprzowy uzyskiwano przeciętnie 6,23 zł/kg (dane MRiRW), o blisko 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że żywiec ten skupowano najdrożej w całym okresie objętym notowaniami MRiRW.