Oczywiście istnieje kilka wariantów wyposażenia kojca porodowego. Jednak Wojciech Stronikowski, doradca regionalny firmy Terraexim zauważa, że coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w projektach jest wykorzystanie jarzma porodowego na wprost z korytem uchylnym.

- Jarzmo to jest wyposażone w odbojniki, które zapobiegają przygniataniu prosiąt oraz zapewniają odpowiednią pozycję legowiskową dla lochy. Posiada ono regulowaną szerokość, jak i długość. Koryto uchylne pozwala na dokładne usunięcie pozostałej paszy. Jarzmo jest usytuowane na podłodze rusztowej, przy czym pod lochą stosujemy ruszt żeliwny dający odczuwalne i chłodne legowisko oraz pewność stąpania.
W legowisku dla prosiąt usytuowana jest płyta grzewcza (elektryczna lub wodna) stanowiąca integralną powierzchnię z podłogą rusztową.

- Możliwość regulacji temperatury, zastosowany odpowiedni materiał w połączeniu z daszkiem NI 2 zapewniają prosiętom odpowiedni mikroklimat. Pozostałą część podłogi stanowią ruszta szczelinowe wykonane z trwałego polipropylenu pierwotnego. Dzięki odpowiedniej konstrukcji ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Cała podłoga wspiera się na podporach z włókna szklanego, wytrzymałego i odpornego na warunki panujące w chlewni. Ponadto kojec wyposażony jest w karmidło i poidło dla prosiąt - wyjaśnia Wojciech Stronikowski.

Dla lochy można zastosować zwykłe poidło smoczkowe jak i poidło utrzymujące stały poziom wody w korycie. Ściany kojca są wykonane z paneli PCV wykończonych okuciami ze stali nierdzewnej. Zastosowane materiały są trwałe, a zarazem łatwe w utrzymaniu czystości.