U wychudzonych macior, które przed ciąża wykazywały słabą kondycję, oprócz zmienionego żywienia w trakcie ciąży pomiędzy 40, a 70 dniem ciąży, możemy po odsadzeniu dodatkowo wzbogacić dawkę pokarmową dla takich loch.

- Po odsadzeniu prosiąt możemy pozostać na mieszance locha karmiąca, która była stosowana w trakcie laktacji, zmniejszając jedynie dawkę, która pokryje potrzeby bytowe lochy. W momencie odsadzenia coraz częściej dla wzmocnienia kondycji najsłabszych loch podaje się samicom prosty do wytworzenia w gospodarstwie dodatek do paszy. Do podstawowej dawki dla lochy wystarczy dodać 0,2 kg mieszanki cukru np. glukozy i mączki rybnej w ilości 1:1. Oprócz tego że jest to dieta insulinogenna stymulująca pozytywnie owulację komórek jajowych przed kolejną rują, to jednocześnie zwiększa się ilość białka, aminokwasów i energii w dawce pokarmowej, które organizm lochy może wykorzystać do uzupełnienia swoich rezerw energetycznych – tłumaczy prof. Anna Rekiel Zakładu Hodowli Trzody Chlewnej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zwiększone żywienie w odpowiednim momencie ciąży i dodatek energetyczno - białkowy po odsadzeniu prosiąt powinny kompleksowo wpłynąć na poprawę kondycji lochy.