Miniony tydzień przyniósł dalszą obniżkę cen skupu tuczników. Jak wynika z naszego cotygodniowego notowania stawki za wbc skurczyły się o około 12 groszy, zaś żywiec potaniał o około 7 groszy. 

Półtusze w klasie E (według wbc) wyceniane są obecnie średnio na 5,15 zł netto za kilogram. Stawki wahają się w granicach 4,90 - 5,40 zł netto za kilogram. Średnia cena żywca wieprzowego wynosi obecnie 3,99 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach od 3,50 do 4,40 zł netto za kilogram. 

Szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Obniżki te są o tyle trudno wytłumaczalne, że w ostatnim czasie na europejskich rynkach obserwujemy raczej stagnację. Spośród wiodących producentów, jedynie we Francji odnotowano ostatnio symboliczny spadek cen tuczników. Korekt na krajowym rynku nie da się zatem wytłumaczyć bezpośrednim oddziaływaniem rynków zachodnich. 

Warto nadmienić, że w przypadku obu sposobów rozliczenia, stawki są najniższe od lutego ubiegłego roku. Wprawdzie historycznie odnotowywaliśmy już niższe ceny tuczników, jednak biorąc pod uwagę aktualne koszty produkcji (związane przede wszystkim zakupem paszy, ale też energii czy opieki weterynaryjnej), wydaje się, że produkcja trzody chlewnej jeszcze nigdy nie była aż tak nieopłacalna. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!