Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu b.r. pogłowie loch w naszym kraju, po raz pierwszy od dziesięcioleci spadło poniżej poziomu 800 tys. sztuk. W połowie roku w Polsce utrzymywano dokładnie 797,4 tys. macior. W ciągu roku liczba loch utrzymywanych w naszym kraju spadła o ponad 16 proc. Warto nadmienić, że jeszcze 10 lat temu pogłowie to było o ponad milion sztuk wyższe, obecne zaś znajduje się na poziomie najniższym od końca II wojny światowej.

Podobną tendencję obserwuje się w ostatnim czasie także w innych krajach Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego roku pogłowie loch spadło także między innymi w Niemczech (-6 proc.), czy w Danii (-3 proc.). Krajowy sektor produkcji trzody od lat znajduje się w poważnym kryzysie, i o ile poprawiająca się koniunktura z pewnością spowoduje odbudowę pogłowia loch w krajach Europy zachodniej, to w przypadku naszego kraju nie można określić ile czasu będzie trwała odbudowa pogłowia.

„SOKOŁÓW”S.A. w ramach prowadzonego od 2000 roku programu „Razem w Przyszłość” współpracuje bezpośrednio z producentami trzody chlewnej. Głównym celem programu jest stworzenie najkorzystniejszych warunków produkcji trzody m.in. poprzez współpracę z „Agro-Sokołów” – liderem na rynku krajowym w produkcji najwyższej jakości loszek i knurów hodowlanych. Hodowcy współpracujący w ramach programu „Razem w Przyszłość” maja nie tylko dostęp do najlepszego materiału hodowlanego, ale również do specjalistycznej wiedzy na temat hodowli trzody – ułatwiającej i usprawniającej ich ciężką pracę. 

Przed Polską długa droga do odbudowy  krajowego pogłowia loch, dlatego też tak istotne jest posiadanie solidnego partnera. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem Programu i Kontraktacji (www.sokolow.pl) .