Dania jest obecnie jednym z głównych dostawców świń hodowlanych do Rosji. W okresie 2010/11 do Rosji trafiło 9800 szt. duńskich świń zarodowych. Stanowiło to ponad 40 proc. ogółu importu hodowlanej trzody chlewnej.

Jednak ta sytuacja może się niedługo zmienić. Rosselkhoznadzor rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu importu świń z Danii. Trzeba zauważyć, że 20 marca br. Rosjanie wprowadzili zakaz importu żywych świń z krajów UE, w tym z Danii. Jednak zwierzęta zarodowe mogły być sprowadzane pod warunkiem wzmocnionej kontroli weterynaryjnej.

Do zaostrzenia obostrzeń doprowadziło zatrzymanie na terenie Unii Celnej trzech samochodów ciężarowych, w których były przewożone zwierzęta - w sumie 700 szt. świń. Jak się okazało 37 świń padło w trakcie transportu, a ich ciała zostały usunięte w trakcie parkowania tranzytowego na terenie Polski.

Dostawca zwierząt nie poinformował o tym incydencie służb weterynaryjnych z krajów Unii Celnej. Ponadto, rosyjskie służby nie otrzymały jeszcze wyników badań diagnostycznych padłych zwierząt, które są wykorzystywane do wykluczenia chorób zakaźnych.  

Rosyjski zakaz sprowadzania świń z Danii ma zostać wprowadzony na początku czerwca.