Agromek to największa wystawa rolnicza w Północnej Europie. W tym roku swoje produkty zaprezentowało tam ponad 550 firm związanych z uprawą ziemi, mechanizacją rolnictwa, produkcją zwierzęcą, doradztwem rolniczym, oze i wiele innych, związanych z branżą rolniczą. Jest to rekordowa liczba wystawców.

Główna Nagroda Agromeku jest przyznawana w czterech kategoriach: maszyny, produkcja trzody chlewnej, bydło mleczne i pozostałe produkty. Przyznawanie nagród przebiega dwuetapowo. Najpierw komisja, składająca się z naukowców nominuje kilkadziesiąt nowych produktów zgłoszonych przez firmy. Następnie, ostateczna decyzje o przyznaniu Nagrody należy do komisji złożonej wyłącznie z rolników. To oni decydują, czy rozwiązanie jest na tyle innowacyjne i potrzebne w rolnictwie aby zdobyć takie wyróżnienie.

Oprócz głównych nagród, komisja przyznawała również zgłoszonym do konkursu nowościom tzw. Gwiazdy Agromeku. Nowości mogły zdobyć od 1 do 3 gwiazd.

Produkty z najwyższym odznaczeniem, czyli trzema gwiazdami to rozwiązania innowacyjne i przede wszystkim prezentowane po raz pierwszy. Czasami są to nowe systemy operacyjne, nowe materiały, funkcje. Duńczycy przykładają również sporą wagę do tego aby produkt wyróżniał się pod kątem dbałości o ochronę środowiska, ergonomii i komfortu codziennego użytkowania.

Wśród Nagród Agromeku 2014, znalazły się: dron do monitorowania pół od Geoteam, nowa mocniejsza konstrukcja pierścienia walca od Dal-Bo, Spy Cap od Grene zapobiegający kradzieży paliwa, system dokarmiania prosiąt w trakcie odchowu przy maciorze, PigSaver od firmy Skiold, stacja paszowa dla loch w sektorze krycia od Vissing Agro, wóz paszowy od Stenderup, elektryczna ładowarka od Stemas Maskinslag.

Targi potrwają jeszcze do piątku (28.11.2014r.), wśród zwiedzajacych jest spora - ponad 100-osobowa - grupa rolników z Polski. Wkrótce, na farmer.pl bedziemy prezentować wyróżnione nowości.