Powiększanie skali produkcji świń w zakresie utrzymania stada loch, będzie się wiązało z automatycznym powiększeniem produkcji prosiąt. Niestety, ale inwestycja w nowy budynek dla odchowalni prosiąt, a później ich tuczu często jest bardzo kosztowną inwestycją. Dlatego niektórzy producenci decydują się na postawienie lekkich konstrukcji, których budowa trwa nie dłużej jak miesiąc. Mowa tu o bezfundamentowych halach, które mogą być również zastosowane do utrzymania zwierząt.

Jest to też lepsze rozwiązanie w momencie, gdy jesteśmy jedynie dzierżawcą danego terenu i istnieją spore trudności z podjęciem decyzji o budowie murowanego obiektu z pełnym wyposażeniem.

Hale mogą pomieścić różne ilości zwierząt. Wnętrze można podzielić oddzielne kojce, zazwyczaj są one dość duże nawet ponad 100 sztuk zwierząt i trudno to nazywać kojcami bardziej pomieszczeniami lub komorami do tuczu.

Hale to propozycja dla osób lubiących proste schematy pomieszczeń. Wewnątrz zwierzęta mogą być utrzymywane na ściółce, a do wyposażenia wchodzą jedynie wentylacja oraz podest żywieniowy, gdzie znajdują się automaty paszowe, paszociąg i poidła. W momencie ostrych mrozów warto dogrzać takie pomieszczenia nagrzewnicami powietrza.

Z drugiej strony oprócz wygody przy tworzeniu nowego budynku inwentarskiego utrzymanie świń w tak dużych grupach jest w pewnym stopniu zagrożeniem. Przy znacznym zagęszczeniu zwierząt trudniej jest wyłapać, te które są osłabione lub chore. Jeżeli przeoczymy takie osobniki możemy się liczyć ewentualnie z szybszym rozprzestrzenianiem się choroby i jednocześnie z naszą opóźnioną reakcją leczenia całej grupy, czyli w rozrachunku końcowym z większymi stratami.

Kontrola zdrowia zwierząt jest trudniejsza, dlatego utrzymywanie w halach dużych partii zwierząt bez podzielenia wnętrza na mniejsze pomieszczenia, na pewno nie jest odpowiednim modelem dla wszystkich producentów. Jeżeli ktoś nie ma czasu na częste doglądanie świń i nie ma w tym doświadczenia, to może nie wyłapać chorych/apatycznych sztuk.

Poza tym w takim systemie trudniej o lepsze wyrównanie wagowe zwierząt, co może różnie wpłynąć na wyniki tuczu, moment uzyskania masy końcowej przez zwierzęta i terminu ich sprzedaży.