Nareszcie mamy dla producentów tuczników dobre wieści. Koniec kwietnia i pierwsze dni maja przyniosły ze sobą bardzo wyraźne podwyżki cen skupu świń. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarówno żywiec wieprzowy jak i tuczniki oceniane poubojowo zdrożały przeciętnie o 30 groszy, a w niektórych zakładach podwyżki sięgnęły blisko 50 groszy.

Na dzień dzisiejszy za żywiec wieprzowy pierwszej klasy zakłady płacą przeciętnie 3,77 zł/kg netto. W porównaniu z naszym ostatnim notowaniem (z dnia 26 kwietnia) zanotowano podwyżkę rzędu 30 groszy. Skupy płacą za żywiec od 3,50 do 4,50 zł/kg netto.

Podobne podwyżki zanotowano także w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram tucznika w klasie E skupy płacą przeciętnie 5,32 czyli również 30 groszy więcej niż pod koniec kwietnia. Ceny wahają się od 4,95 do 5,70 zł/kg netto.

Przedstawiciele skupów tłumaczą zaistniałą sytuację przede wszystkim podwyżkami cen skupów w całej Unii Europejskiej. Jako główną przyczynę tego stanu rzeczy uważają wzrastający eksport wieprzowiny na rynki azjatyckie. Żaden z naszych rozmówców nie chce jednak deklarować, czy obecny trend jest tylko chwilowy, czy ma szansę utrzymać się dłużej.