Duża podwyżka cen na rynku niemieckim (+ 10 eurocentów w ciągu minionych dwóch tygodni) odbiła się również na rynku krajowym. W ostatnich dniach ceny tuczników podskoczyły na nim o 15-20 groszy. Tym samym osiągały one poziom nie spotykany w ciągu ostatnich lat.

Według danych pochodzących z naszej redakcyjnej sondy, średnia ceny skupu półtusz w klasie E osiągnęła obecnie poziom 7,50 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 7,20 - 7,80 zł netto za kilogram. Warto nadmienić, że jest to wartość niespotykana w prowadzonych przez nas od 2011 roku notowaniach cen. Poprzedni rekord (7,36 zł netto) pochodzi z sierpnia 2013 roku.

Rekordowe są również ceny świń w wadze żywej: obecnie średnia cena skupu żywca wynosi 5,80 zł netto za kilogram a ceny w poszczególnych zakładach wahają się w granicach 5,20 - 6,20 zł netto za kilogram.

Niewykluczone, że w kwestii podwyżek cen rynek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W czasie piątkowej sesji niemieckiej "małej giełdy" ceny wzrosły aż o 8 eurocentów przekraczając symboliczną granicę 2 euro za kilogram półtuszy w wadze bitej ciepłej. Jeżeli w ślad za nią podąży również środowa giełda VEZG, czeka nas również wzrost cen w naszym kraju.