Jak czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie trzody chlewnej w naszym kraju wyniosło w czerwcu 10 239 400 sztuk. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku jest to duży spadek: populacja świń jest o ponad 1,4 mln sztuk (12 proc.) niższa niż na początku czerwca zeszłego roku. Jednocześnie liczebność krajowej populacji trzody chlewnej jest o 0,5 proc. wyższa niż w marcu bieżącego roku.

W porównaniu z połową zeszłego roku znacząco skurczyło się pogłowie loch w naszym kraju. Liczebność populacji macior kraju skurczyła się o blisko 16 proc. i spadła do rekordowo niskiego poziomu 797 tys. sztuk.

Duże spadki odnotowano także w pogłowiu świń przeznaczonych na tucz. Liczba prosiąt, warchlaków i tuczników skurczyła się o odpowiednio 11,7, 9,4 oraz 13,4 proc. W strukturze pogłowia trzody zmniejszył się nieco udział świń rzeźnych w wadze powyżej 50 kg oraz świń przeznaczonych na chów, zwiększył się natomiast udział prosiąt i warchlaków.

Ostatnia dekada to okres drastycznego spadku pogłowia świń w naszym kraju. Jeszcze w połowie 2007 roku krajowa populacja świń przekraczała 18 mln sztuk. W ciągu następnych 9 lat pogłowie świń skurczyło się o blisko 8 mln sztuk. Szczególnie dotkliwy jest spadek pogłowia loch, które w ciągu ostatniej dekady spadło o ponad połowę.