Zgodnie z naszymi przewidywaniami podwyżki cen, jakie w zeszłym tygodniu można było zaobserwować w Niemczech, przełożyły się także na zmiany w krajowych cennikach. W ostatnim tygodniu odnotowano duży wzrost cen tuczników sprzedawanych w WBC, wolniej rosną natomiast ceny żywca wieprzowego.

W przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej, za kilogram półtuszy ocenionej w klasie E, krajowe skupu płacą średnio 6,25 zł netto, czyli o 13 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny wahają się od 6,10 do 6,60 zł/kg netto. Znacznie mniejszy wzrost cen odnotowano natomiast w przypadku żywca wieprzowego. Za kilogram tucznika sprzedawanego w wadze żywej, krajowe skupu płacą obecnie 4,73 zł netto, czyli o 3 grosze więcej niż tydzień temu. Jest to jednak zjawisko naturalne – ceny żywca zawsze rosną wolniej niż ceny świń sprzedawanych w WBC.

Co przyniesie najbliższy tydzień? Trudno się jednoznacznie wypowiedzieć, widać jednak że rynek napędzany jest obecnie przez rosnący popyt na surowiec. Dalsze podwyżki nie są więc wykluczone. Więcej będzie można powiedzieć po jutrzejszym notowaniu niemieckiej giełdy. O jego wyniku poinformujemy w najbliższym czasie.