PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dwa światy walki z ASF, czyli PZŁ o powstrzymaniu pomoru

Dwa światy walki z ASF, czyli PZŁ o powstrzymaniu pomoru
fot. Shutterstock

Pod koniec sierpnia br., w jednym z portali internetowych opublikowano materiał partnerski Polskiego Związku Łowieckiego, w którym to Minister Środowiska Michał Woś jednoznacznie podkreśla, że w odniesieniu do walki z ASF „przyszłość wygląda optymistycznie”.Materiał dotyczący konieczności zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przestrzegania zasad bioasekuracji, zarówno w gospodarstwach utrzymujących świnie, jak i przez myśliwych, Polski Związek Łowiecki, opublikował jako materiał partnerski i zapewne jako odpłatny, bo oznaczony logotypem PZŁ.

Z tekstu dowiemy się m.in. o monitoringu lasów, w których znaleziono już ponad 3 tys. padłych dzików zarażonych ASF, o zbudowaniu 360 km płotu, wokół stwierdzonych przypadków, a także o zaangażowaniu ponad 100 tys. osób w działania związane z ograniczaniem szerzenia się i zwalczania wirusa ASF. Te stwierdzenia są oczywiście prawdziwe, ale czy świadczą o sukcesie, do którego przekonuje pan minister?

„Za wcześnie na otwieranie szampana, ale przyszłość wygląda optymistycznie – podsumowuje walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF – z angielskiego: african swine fever) minister środowiska Michał Woś. (…) Niestety, wiele państw walkę z wirusem przegrywa i załamują się tam rynki hodowców i przetwórców. Dlatego w Polsce walka z ASF od razu stała się priorytetem Ministerstwa Środowiska. Dzięki naszym błyskawicznym działaniom nie tylko powstrzymaliśmy wirusa, ale dane wskazują, że mamy poważne szanse na jego pokonanie„ - wyjaśnia na łamach se.pl minister Woś.

Zatem, może powiedzmy wprost - do pokonania wirusa jeszcze bardzo długa droga, która z roku na rok staje się coraz bardziej kręta. Dzisiaj, po sześciu latach walki z ASF pomór występuje u dzików na terenie 10 województw, a zasięg czerwonych stref ASF ciągle się poszerza. Mimo, że na tych terenach choroba występuje u dzikiej zwierzyny, to wiąże się to z utrudnieniami przemieszczania świń i dystrybucji mięsa z tych obszarów przez zakłady mięsne. To w ostateczności przekłada się na gorszą cenę dla hodowców. Jeszcze większe obostrzenia i straty dla całej branży od hodowcy po zakład mięsny, dotyczą stref niebieskich, gdzie choroba notowana jest u świń. Województw, z takimi strefami, jest już osiem.

Poza tym w połowie br. padł rekord dzików zakażonych ASF. Nic nie wskazuje na to, by choroba ustępowała w tej populacji, z tygodnia na tydzień są raportowane nowe przypadki, a służby weterynaryjne wskazują, że w pewnych regionach Polski ta populacja jest poważnie niedoszacowana. Na tego typu sytuacje wskazywano na Lubelszczyźnie, gdzie w tym roku występują liczne skupiska ognisk ASF. Małe stada świń pozostają bez szans, gdy presja wirusa w środowisku jest znacząca.

Ciągle nie kończy się także tegoroczny „sezon ognisk ASF”. Warto przypomnieć, że to już kolejny miesiąc, gdy zwierzęta intensywnie chorują, a stada są likwidowane. W 82 ogniskach padło lub z powodu choroby zostało zlikwidowanych ponad 53 tys. świń.

Można się zastanawiać dlaczego tego typu materiały prasowe, podkreślające sukces, którego w praktyce nie ma, są w ogóle publikowane? Nie przybliżają społeczeństwu, ani problemu, ani jego skutków gospodarczych, ani też trudności z jakimi zmaga się ten dział rolnictwa, weterynaria, a także i myśliwi. Materiał sugerujący rozwiązanie problemu ASF w mediach ogólnopolskich, gdzie nie każdy czytelnik jest zaznajomiony z tematami rolniczymi może budować przeświadczenie, że Polska już praktycznie poradziła sobie z problemem ASF, a przynajmniej, że wszystko jest pod kontrolą.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (28)

 • Jan 2020-09-16 22:22:46
  Widzisz,.... Czerwony Kapturku przez witrynę Farmer.pl przetoczyła się fala nienawiści do innej grupy społecznej tą grupą byli myśliwi, oczywiście odbyło się to po cichym przyzwoleniu redakcji, było to karygodne i niezgodne z polityką Państwa Polskiego, dopiero interwencja położyła temu kres, ...a czy musiała ? Tych wyzwisk już cofnąć nie można poszły w świat,... to świadczy też o poziomie rolników,....... przeszukaj wszystkie witryny o łowiectwie myśliwych i polowaniach, czy tam znajdziesz chodź jedno przekleństwo lub wyzwiska na rolników ? Więc nie dziw się że do rolników odnoszą się z rezerwą, łącznie ze mną. Twoje wypowiedzi są stonowane ale część jest po prostu chamska i nie do przyjęcia w normalnym języku konwersacji. Zastanawiam się czy chory potrzebujący pomocy lekarskiej rolnik zgłosi się do lekarza myśliwego i przyzna się że na Farmer.pl pisał,...... myśliwego na swoim polu potraktuję widłami i psem poszczuję. Pozdrawiam Czerwonego Kapturka
  • Czerwony kapturek 2020-09-18 09:57:18
   Janie twój ostatni komentarz mocno mnie poruszył , od niedawna jestem na forum farmera i nie wiem co działo się parę lat temu , ale nie mogę pojąć co było przyczyną nienawistnych komentarzy szkalujące dobre imię myśliwych , wszak wiadomo , że myśliwi to ludzie niezwykle kulturalni i obdarzeni niezwykłą empatią , niemal rycerscy i szarmancy w stosunku do kobiet , a na dodatek w tej niecnej i haniebnej nagonce mieli by uczestniczyć dziennikarze farmera , rzecz to nie pojętą ??? Trudno mi w to uwierzyć !!! Jestem oburzony i zbulwersowany !!!
 • Czerwony kapturek 2020-09-13 15:14:13
  Nie wiem dlaczego uważasz , że rolnicy nie są w stanie " popilnowac twego domu " ? Wszak wielu rolników to myśliwy , strażacy OSP , ludzie którzy pomagają pogorzelcom , powodzianom czy innym potrzebującym . Sprawia mi przykrość , że traktujesz mnie jako kogoś pazernego , moim zdaniem nie jestem bardziej zachłanny na bogactwo niż każdy inny żyjący człowiek . Wypominanie zaś rolnikom ich dopłat i ulg świadczy jedynie jak niska jest opłacalność produkcji rolnej , a dodatkowo wyśrubowane normy i wszelkiego rodzaju dobrostany wymagane w UE też nie pomagają by na niej dało się zarobić , a jedynie balansuje się na progu opłacalności . Najwięcej zyskują pośrednicy , a nie rolnik , on jest na samym dole tej drabiny . Jeśli zaś chodzi o PZŁ czy samych myśliwych , postrzeganie ich przez rolników jest różne , wielu z nas uważa myśliwego jako kogoś kto przyjeżdża tylko i wyłącznie na wieś ,aby się zabawić i przyjemnie spędzić wolny czas , a nie po to by " pilnować domu czy pola rolnika " i nie wiele go to obchodzi , oczywiście są wyjątki i ja do tych myśliwych żadnych pretensji mieć nie mogę , to chyba rzecz oczywista .
 • Jan 2020-09-13 11:23:51
  Czerwony kapturku,... jestem zwykłym szeregowym myśliwym, spędziłem wiele nocy pilnując chłopskich pól, dlatego napisane jest porównanie, ja myśliwy pilnuję w nocy rolnicze pole, czy kiedyś taki młody rolnik chociaż raz w życiu by popilnował mojego domu gdyby zaistniała potrzeba? W każdym środowisku są patologie np. wśród sędziów, posłów, policjantów, rolników, myśliwych, inteligentów, itd. w każdym dużym środowisku jest tak że nie wszystkim można dogodzić, jest to niemożliwe.....a zwłaszcza polakom. Zauważ Cz. Kapturku że środowisko myśliwych nie nawołuje do likwidacji rolniczych organizacji.
 • Jan 2020-09-08 21:34:21
  czerwony kapturku, podróżuje po różnych krajach UE i ceny żywności nie są tak bardzo wysokie są mniej więcej podobne do naszych i da się z nimi wytrzymać. Są dopłaty bezpośrednie dla rolników w całej UE ale w Polsce jest jeszcze dużo innych dodatkowych dopłat, których nie ma w UE, ma to na celu kupowanie rolniczych głosów... Dziękuję ci czerwony kapturku za myśliwskie pozdrowienie, może nareście rolnicy dojrzeją do tego stopnia że należy współpracować z pozostałą częścią społeczeństwa, a nie pisać jak sfrustrowany młody rolnik,.... zdelegalizować PZŁ / chciałby,... ale jest zbyt małym robaczkiem aby to zrobić/
  • Czerwony kapturek 2020-09-10 10:42:33
   Cieszę się że podróżujesz Janie i przyjemnie spędzasz czas , ja niestety nie mam ani czasu ani środków na takie wojaże , chowam zwierzęta i nawet niedzieli nie mam , bo je karmić muszę , może jak dostanę sowitą emeryturę to wyruszę na podbój Hiszpanii , Grecji czy odwiedzę San Escobar . Dopłaty funkcjonują w UE w różnej formie , a Polski rolnik wcale nie dostaje tak dużo, a przecież my je dostajemy od lat kilkunastu i nasze rolnictwo było zapóźnione technologicznie , zresztą czy przedsiebiorstwa i prywatne firmy nie mogą ubiegać się o wsparcie i dotacje z UE i czy ktoś robi z tego powodu im wyrzuty ??? Jesteśmy zbyt małymi robaczkami by zmienić politykę całej UE , tak jak młody nie ma szans by zmienić sam PZŁ , ale tak się składa że znam paru myśliwych i oni też uważają że PZŁ ich wykorzystuje i wcale nie wypowiadają się pochlebnie o tej instytucji . Myślę że ty jesteś jakoś grubszą szyszką w strukturach PZŁ i głównie dlatego jej bronisz .
 • Jan 2020-09-08 14:03:34
  Tak czytam wypowiedzi i myślę że jest jedna zasadnicza różnica między młodym rolnikiem a innym przeciętnym polskim myśliwym, polski myśliwy poluje za swoje pieniądze natomiast młody rolnik gospodarzy dzięki wsparciu finansowemu całego społeczeństwa w tym myśliwym również. Młody rolniku, powiedz gdyby była potrzeba popilnowania domu myśliwego popilnował byś jemu dom przez noc. Tobie zostawiam odpowiedź.
  • Czerwony kapturek 2020-09-08 15:35:29
   Dopłaty funkcjonują w całej UE i nie jest to żaden wymysł rolników , tylko taka polityka rolna . Tak naprawdę prawdziwi rolnicy woleliby otrzymać uczciwe pieniądze za sprzedaż swych produktów , a nie " jałmużnę" w formie dotacji , nie zdajesz sobie sprawy ile trzeba wypełnić papierów , norm , zakazów i nakazów i na koniec kontroli urzędników i ile to wszystko kosztuje podatnika . Ja dotacji nie chce tylko godziwych zysków ze sprzedaży . Dopłaty mają też na celu utrzymanie jak najniższych cen żywności i dlatego możesz ładować pełen wózek zakupów w markecie . Twoje stwierdzenie , że rolnik ma pilnować twego domu jest jak rozumiem symboliczne i ma świadczyć o braku uczuć wyższych czy empatii , ale wiesz co myśliwi też kryształowi nie są i znalazło być może sporo przykładów na to stwierdzenie , ale nie chce wylewać na was pomyji jak ty tu robisz . Szukajmy tego co nas , a nie dzieli . Niech Hubert darzy .
  • mlody 2020-09-14 21:47:15
   Ale brednie piszesz drogi Janie w 80% sponsorują was rolnicy! Ostatni raport niku mówi jak to wszystko się odbywa w większości przypadków zawieracie ugody bez pisania protokołów część rolników nie zna swoich praw część nie ma czasu się z wami spierać, część rolników nie stać na dobrego adwokata i wy to wykorzystujecie bo jak by było stać to inaczej byście rozmawiali z rolnikami. Janie chciał bym Ci powiedzieć, że świadomość rolników jest coraz większa rolnicy powiększają swoje gospodarstwa i coraz częściej stać ich na dobrego adwokata rolnicy coraz częściej zakładają sprawy w sądach tym myśliwym którzy w żywe oczy chcą okraść rolnika i wygrywają te sprawy. Tak jestem za zdelegalizowaniem pzł i wiesz co to nie jest tylko głos jak ty to piszesz sfrustrowanego rolnika ten głos idzie z waszego środowiska. Młodzi myśliwi urodzeni po 80roku w większości chcą rozwiązania pzł ! Zdziwiony jesteś ? teraz kolejne Twoje pewnie zdziwienie mam dziesiątki znajomych myśliwych w różnych kołach łowieckich w kilku województwach którzy też chcą zmian nie chcą tego systemu tej patologii Wiem że w waszym środowisku nie można mieć własnego zdania.. ale to jest kwestia czasu jak nadejdą zmiany
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.