"Tygodnik Lokalny Wspólnota Parczewska" informuje o workach z dzikami, które od kilku dni leżą porozrzucane w okolicznych miejscowościach. Redakcja potwierdziła informację od czytelnika: tuż za Sosnowicą na parkingu leśnym, od kilku dni, leżą zapakowane w 3 worki martwe dziki. To nie wszystko: „Dostaliśmy też informację, że we wsi Kropiwki w gminie Sosnowica jest podobna sytuacja.

To co zobaczyliśmy na miejscu było niewiarygodne.

Między Mościskami, a Kropiwkami, przy asfaltowej drodze, naliczyliśmy 9 worków. W co najmniej dwóch były zapakowane po 2 dziki, a dwa inne worki były otwarte, co widać na zdjęciach. We wsi Kropiwki znaleźliśmy kolejne 4 dziki, a kilometr za wsią następne 3 padłe sztuki.”

„Czy pobrane od tych zwierząt próbki na obecność wirusa ASF były pozytywne oraz czy jest to dopuszczalne z punktu widzenia walki z rozprzestrzeniającym się szybko afrykańskim pomorem świń?” – pyta redakcja, a my przyłączamy się do tych pytań.

Nasz czytelnik, który poinformował nas o tym zdarzeniu, dorzuca kolejne pytania:

- Jak ma się to do zarzutów stawianych rolnikom o nieprzestrzeganiu zasad bioasekuracji? Jak w takich warunkach ustrzec się przed rozwleczeniem wirusa po okolicy? Jak zabezpieczyć skutecznie swoje gospodarstwo?