Ubój tuczników w Danii spadł o 1,5 mln szt. w 2012 r. w porównaniu do 2011 r. (z 20,4 mln do 18,9 mln). Ten spadek był dość dużym zaskoczeniem. Wszystkie kluczowe rynki eksportu duńskiej wieprzowiny odnotowały spadek.Niewielkie zmiany w eksporcie Duńczycy odnotowali w eksporcie na rynek polski i niemiecki wszystko za sprawą rosnącego eksportu warchlaków, które poprawiają ogólne statystyki.

Dodatkowo duńskie Centrum Badawcze Świń zauważa, że po raz pierwszy w historii więcej duńskich świń jest produkowane poza Danią niż w samym kraju jest to związane z dynamicznie rozwijającym się eksportem zwierząt hodowlanych oraz nasienia knurów.

W 2012 r. około 65 mln duńskich świń było utrzymywanych na całym świecie, a z tego około 35 mln zostało wyprodukowanych poza Danią na bazie duńskiej genetyki. W etekcie wartość eksportu zwierząt hodowlanych i nasienia knurów osiągnęła rekordowy poziom około 200 mln euro.

Mimo tego, że obecnie Niemcy i Rosja są największym rynkiem zbytu dla duńskich zwierząt hodowlanych to DanAvl (zanane również jako DanBred) planuje również zdobyć rynek chiński. Na początku tego roku zostało tam otworzone pierwsze satelitarne stado reprodukcyjne. Ma to zapoczątkować sprzedaż duńskich zwierząt jak i nasienia knurów wyprodukowanych na terenie Chin.

Poniżej zestawienie wielkości eksportu (wieprzowina i żywe świnie) na główne rynki eksportowe Danii.