Ważność wydanych przez oba kraje jednorazowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych na 2010 rok wygasła 15 stycznia 2011 r. Od tej pory eksport mięsa stał się nieopłacalny ze względu na przewóz. Ceny za przewóz bez zezwoleń są tak wysokie, że zakłady mięsne wolały się wycofać z eksportu. Mimo iż mamy dobrej jakości mięso, a sytuacja na krajowym rynku jest trudna, to nie możemy go wysłać na wschód – tam gdzie wysoki popyt się utrzymuje – powiedział Zdanowski.

Sytuacja nie zmieni się z dnia na dzień. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że rozmowy wiceministrów infrastruktury strony polskiej i rosyjskiej zaczną  się dopiero 31 stycznia. Jednak zaistniała sytuacja nie wynika z zaniedbania strony polskiej, Rosjanie przedstawiali do tej pory niskie limity transportu, na które ani polscy przewoźnicy, ani Ministerstwo nie może się zgodzić – powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Porozumienia nie ma, a handel stoi. Sytuacja na rynku wieprzowiny w całej UE jest trudna, ceny skupu żywca są niskie, a podaż mięsa w UE wysoka. Ze strony zakładów mięsnych panuje ogólny zastój.  Adam Zdanowski przedstawia sytuację jednoznacznie: – Dzięki wypracowanej marce i sieci sklepów jesteśmy w stanie utrzymać swoją pozycję nawet w trudnej sytuacji. Obecnie zakład wysyła swoją produkcję wyłącznie na rynek lokalny, ale gdyby sytuacja z Rosją była uregulowana, to moglibyśmy wysyłać więcej na wschód. Współpracujemy  z Podlaskim Zrzeszeniem Producentów Trzody Chlewnej a także z indywidualnymi hodowcami. Sytuacja mogłaby się poprawić, jeśli Polska wypracowałaby system współpracy z rynkami wschodnimi. Wówczas moglibyśmy rozszerzyć działalność pod kątem eksportu.

ZM Wierzejki skupuje tuczniki polskiego pochodzenia. Dbamy o dobrą jakość produktów oraz o interesy krajowych producentów, którzy zawsze mają pierwszeństwo przed importowanym mięsem. Głównym wyznacznikiem ceny skupu jest jakość mięsa dostarczanego przez hodowców oraz sytuacja panująca na rynku – dodaje Zdanowski.