Portal Pigprogress.net, powołując się na dane z systemu powiadamiania o chorobach zwierząt Komisji Europejskiej (ADNS) poinformował o znacznym wzroście dynamiki szerzenia się ASF u dzików w krajach Europy Wschodniej. Według danych ADNS wynika, że w pierwszym kwartale roku w całej Unii Europejskiej potwierdzono 4085 przypadków ASF u dzików. Niemal połowę z nich (1824) potwierdzono na obszarze Polski. Na drugim miejscu znalazły się Węgry. W kraju tym wystąpiło blisko 1400 przypadków choroby. Redaktorzy portalu zwracają uwagę, że liczby te są znacznie wyższe niż w ubiegłym roku. Liczba dzików znalezionych w pierwszym kwartale roku w całej UE stanowi około 63 proc. wszystkich przypadków pomoru potwierdzonych w ubiegłym roku. W przypadku Polski i Węgier wartość ta jest jeszcze wyższa. Wynosi odpowiednio 74 i 85 proc.

Fakt ten tłumaczony jest nie tylko zwiększeniem zasięgu geograficznego choroby, ale także większą liczbą testów na obecność wirusa, oraz bardziej intensywnym poszukiwaniem padłych dzików.

Portal odniósł się także do sytuacji w stadach trzody chlewnej. W pierwszym kwartale roku ogniska pomoru potwierdzono 214 razy, z czego zdecydowana większość ognisk (196) pojawiła się w Rumunii. W Polsce do końca marca potwierdzono jedno ognisko choroby (drugie z dotychczasowych ognisk potwierdzono na początku kwietnia, czyli już w drugim kwartale). Liczba zachorowań w stadach świń w krajach UE wyniosła w pierwszym kwartale roku 11 proc. wszystkich ognisk potwierdzonych w roku 2019. Pamiętajmy jednak, że sezon na ogniska ASF dopiero się zaczyna, i najbliższe tygodnie mogą przynieść zmianę sytuacji.

Warto nadmienić także, że na chwilę obecną liczba przypadków ASF potwierdzonych w naszym kraju od początku roku jest już większa, niż w całym 2019 roku.

Sprawdź aktualny zasięg ASF w Polsce