Nie jest przesadą powiedzieć, że aktualna sytuacja producentów trzody chlewnej jest tragiczna. Kiepska opłacalność produkcji utrzymuje się od ponad pół roku, jednak wydarzenia kilku ostatnich tygodni sprawiły, że ceny tuczników spadły do poziomu niespotykanego od blisko 5 lat.

W przygotowanej specjalnie dla naszej redakcji analizie, Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Polska mówi o przyczynach aktualnej sytuacji i możliwych scenariuszach na najbliższy czas. Jak podkreśla specjalista, fatalna koniunktura to przede wszystkim efekt występowania dwóch chorób: COVID i ASF:

- Ceny na unijnym rynku wieprzowiny pozostają pod wpływem pandemii COVID-19, która poprzez wprowadzone restrykcje administracyjne mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, a także niższą siłą nabywczą gospodarstw domowych uderzyła w popyt konsumpcyjny. Obniżone spożycie wieprzowiny na wewnętrznym rynku UE zbiegło się w czasie z podwyższoną podażą żywca w reakcji na silny wzrost opłacalności produkcji odnotowany w 2019 r. W warunkach osłabionego popytu wewnętrznego powstałych nadwyżek nie udało się zagospodarować nawet mimo utrzymującego się silnego popytu na importowaną wieprzowiną ze strony Chin. Na to wszystko nałożyły się problemy związane z pozrywanymi łańcuchami dostaw na unijnym rynku wieprzowiny ze względu na pandemię, a także pojawienie się ASF w Niemczech - czytamy w analizie ekonomisty

Jak informuje Jakub Olipra, w najbliższym czasie trudno niestety z optymizmem patrzeć na losy rynku:

- Perspektywy sytuacji na unijnym, w tym krajowym rynku wieprzowiny pozostają niekorzystne. Druga fala pandemii będzie w najbliższych miesiącach wywierać negatywny wpływ na popyt konsumpcyjny. Jednocześnie kolejne kwartały przyniosą osłabienie popytu na importowaną wieprzowinę ze strony Chin, które stopniowo odbudowują swoje pogłowie trzody chlewnej. Czynnikiem pozytywnym dla cen będzie natomiast oczekiwana przez nas redukcja podaży żywca wieprzowego w UE ze względu na niską opłacalność jego produkcji. Niemniej można oczekiwać, że przynajmniej do I kw. 2021 r. ceny skupu trzody chlewnej pozostaną w trendzie spadkowym - czytamy w komentarzu ekperta.

Chcesz sprzedać bądź kupić trzodę chlewnąZostaw swoją ofertę na gielgarolna.pl!