Kastracja prosiąt bez znieczulenia jest już we Francji zakazana. Zakaz ten obowiązuje od nowego roku. Rząd chce jednak rolnikom stworzyć alternatywne rozwiązanie – dopuścić do kastracji ze znieczuleniem miejscowym.

Jak podaje niemiecki portal branżowy agrarheute.de, znieczulanie miałoby się odbywać przy pomocy zastrzyku lidokainy oraz smarowania przeciwbólowym żelem. Zabiegi mogliby wykonywać sami farmerzy lub ich pracownicy, po odbyciu specjalnego przeszkolenia. Francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że wspomniany żel Tri-Solfen przechodzi już proces zatwierdzania w Belgii. Zaraz po jego dopuszczeniu, rząd francuski wyda rozporządzenie, które umożliwi kastrację prosiąt rolnikom.

Francuscy farmerzy zastanawiają się jednak, koszty zabiegów zwrócą im się w dochodach ze sprzedaży zwierząt. Francuski Związek Hodowców Trzody Chlewnej (FNP) oszacował, że dodatkowy koszt dla hodowcy przy takiej kastracji to 13 centów/kg przy sprzedaży tucznika, które powinny rolnikowi dopłacić rzeźnie. Branża mięsna z kolei sugeruje dopłatę jedynie w wysokości 2 centów/kg wykastrowanej świni, co i tak przyniosłoby rolnikom dodatkowe 15 mln euro.