Przy stale rosnących kosztach produkcji żywca wieprzowego, ważne jest, by utrzymywane przez nas zwierzęta charakteryzowały się doskonałym potencjałem produkcyjnym. Dotyczy to zarówno stada podstawowego, jak i towarowego. Nic tak nie zwiększa zaś możliwości naszego stada jak wykorzystanie nowoczesnej genetyki.


Loszki TN 70, to najnowszy produkt w ofercie firmy Topigs Norsvin. Pod względem genetycznym, loszka ta jest mieszańcem norweskiej Landrace, oraz holenderskiej Large White. Zwierzęta tej genetyki łączą w sobie silnie rozwinięte cechy mateczne, z doskonałymi parametrami tucznymi i rzeźnymi. W założeniach hodowlanych, główny nacisk położono na doskonalenie współczynnika konwersji paszy, odporności zwierząt, wielkości miotów i łatwości obsługi stada. Dzięki temu udało uzyskać się materiał hodowlany charakteryzujący się wysoką plennością i niską śmiertelnością prosiąt, a potomstwo loszek TN 70 cechuje się doskonałym wykorzystaniem paszy i wysoką mięsnością.


Jak deklarują przedstawiciele firmy Topigs Norsvin, dzięki wykorzystaniu w stadzie podstawowym tej genetyki udaje się osiągnąć wysoką liczbę żywo urodzonych prosiąt o wysokiej wadze urodzeniowej. Wysoka mleczność loch, znacząco ogranicza przy tym śmiertelność osesków, oraz poprawia wyrównanie wagowe prosiąt w miocie. Potomstwo loszek TN 70 i knurów rasy mięsnej pochwalić się może rekordowo niskim wykorzystaniem paszy (FCR <2,30), średnimi przyrostami na poziomie 970 g/dobę i mięsnością rzędu 59,7 proc. Jednocześnie loszki TN 70 charakteryzują się długowiecznością, co ogranicza koszty remontu stada. Wszystkie te cechy pozwalają na osiągnięcie z naszej produkcji zadowalającego zysku.