PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Giżyński: Padają kolejne mity w sprawie ASF

Giżyński: Padają kolejne mity w sprawie ASF
Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa oraz pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej fot. I.Dyba

Szymon Giżyński podsumował, krótko modyfikacje w podejściu ministerstwa rolnictwa do zwalczania ASF. Bioasekuracja będzie miała bardziej charakter „opresyjny”, niż łagodnego sugerowania. Niedopełnienie jej wymogów w ognisku choroby, będzie skutkowało utratą  odszkodowania. Wiceminister zaznaczył również, że w odniesieniu do choroby padają kolejne mity jak np. to, że choroba nie może być szerzona przy udziale lekarzy weterynarii.Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa oraz pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podczas wczorajszego rozpoczęcia Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Puławach, poświęconej „Chorobom świń o dużym znaczeniu ekonomicznym na tle sytuacji epizootycznej związanej z ASF” podkreślał, że bioasekuracja gospodarstw jest dla MRiRW elementem strategicznym, bo w znaczącym stopniu może się przyczynić do uniknięcia wystąpienia tej choroby w stadach trzody chlewnej.

Wiceminister tłumaczył zgromadzonym, że wraz z objęciem pełnomocnictwa rządu w zakresie ASF, zmienił sposób podejścia ministerstwa do problemu choroby w Polsce - trzeba było zacząć od sytuacji podstawowej, zdefiniowania strategii zwalczenia ASF. Mój poprzednik i wszyscy pozostali, zajmowali się strategią, całkiem inaczej sformułowaną niż teraz, bo określaną jako łagodzenie skutków występowania ASF w Polsce. To, nie tylko było niewystarczające, ale również niedopuszczalne, demobilizujące. Ja przyjmując to stanowisko, prosiłem, aby również mnie traktować jako pełnomocnika do spraw zwalczenia ASF i taką strategię pod czujnym okiem ministra rolnictwa zaczęliśmy konstruować i praktycznie wprowadzać w życie.

- Gdy około rok temu zastałem taki stan rzeczy, to bioasekuracja polegała na bardzo łagodnej perswazji, czyli tłumaczeniu tego, czego robić nie wypada. My zmieniliśmy natychmiast ten typ narracji, zmieniliśmy na perswazję, absolutnie czynną, w formie nakaz-zakaz. Zaczęliśmy od ulotki, którą w nakładzie miliona egzemplarzy, została polskim hodowcom dostarczona.W jasnej komunikacji czego nie wolno robić, z jasnym zarysowanym planem sankcyjnym. Jeżeli mówimy o bioasekuracji to ona ma już charakter nie perswazyjny, tylko ma charakter już opresyjny. Te doświadczenia, które pojawiły się w ostatnich tygodniach są tutaj poświadczeniem, że przyjęta i realizowana kilka miesięcy temu strategia, wychodzi im naprzeciw, na zderzenie czołowe - kontynuował.

Wiceminister jednoznacznie podkreślił, że nieprzestrzeganie bioasekuracji w momencie wystąpienia ogniska, skutkuje tym, że nie ma taryfy ulgowej, przy ubieganiu się o odszkodowanie za poniesione straty od państwa za to zdarzenie. - Jeżeli będzie wina po stronie rolnika, że doprowadził do sytuacji nie strzegąc siebie i dorobku życia przed inwazją ASF, dopuścił do tego i zostało to potwierdzone, nie ma możliwości odzyskania odszkodowań i będziemy tego przestrzegać. Jak również w sytuacji, kiedy zostaną potwierdzone w toku postępowań, że była to pewna przyczyna sprawcza, niedbalstwo, które bezpośrednio spowodowało, tak opłakane skutki - nie tylko w kontekście jednostkowym ale i zagrożenia na zewnątrz. Będzie to oczywiście penalizowane w postaci naruszenia prawa karnego.

Zmiana podejścia do występowania choroby ma również dotyczyć samych dochodzeń epizootycznych. Szymon Giżyński zauważył, że poszukiwanie wektora przeniesienia wirusa, nie powinno się skupiać wyłącznie na rozpatrzeniu udziału hodowcy w takim zdarzeniu. - Padły następne mity nie mówię tego ani z usprawiedliwianiem się, ani z żadną satysfakcją, tylko po badaniach pewnych sytuacji. Musieliśmy podać, że padają kolejne tabu. Jeszcze parę miesięcy temu, za wszystko był odpowiedzialny rolnik. Nie przychodziło nikomu do głowy, że ten wirus mógł być również transferowany poprzez zaniechanie, niedopuszczanie do świadomości, że mogą do tego dopuścić lekarze weterynarii i myśliwi. Teraz to padło. Padło w konkretnym postępowaniu, jest na tapecie, jest zarówno w rękach organów i służb, że jest również bardzo jasno poświadczone, wiecie państwo jaką ma to moc w rozstrzygnięciu. Moc prowadzącą do natychmiastowych urzędniczych decyzji, czyli rozstrzygnięcie w procesie postępowania epizootycznego. Jeżeli sytuacja w tym protokole będzie taka, że jednoznacznie jest stwierdzona czyjaś wina, po jakiejkolwiek stronie, to będzie to egzekwowane. Będzie to wystarczającą informacją, żeby nastąpiły pewne skutki prawne, zarówno w kontekście decyzji administracyjnych Inspekcji Weterynaryjnej, jak również jeśli będą takie wnioski, zgłoszenie do prokuratury, organów ścigania będzie to bardzo jasno prowadzone - powiedział.

Zauważył też, że w przypadku myśliwych trzeba być może stworzyć kodeks myśliwego i użytkownika lasu - bo tam, te reguły są również nieprzestrzegane. Wszyscy wiedzą, wszyscy o tym mówią po cichu musimy zrobić z tego system, który również będzie systemem sankcyjnym.

Jednocześnie wiceminister rolnictwa podkreślił, że bezwynikowe dochodzenia epizootyczne będą sprawdzane pod kątem wiarygodności -  Z drugiej strony trzeba sobie też powiedzieć, że jeśli będzie śledztwo w tej sprawie, w protokole epizootycznym będzie bezwynikowe, a problem będzie potężny, bo wirus został zawleczony w postaci kolejnego ogniska, w postaci kilku tysięcy sztuk, to również będzie to nie zostawiane same sobie, ale będzie oddane w ręce organów, które będą musiały stwierdzić wiarygodność. Nie może być innej sytuacji.

Wśród słabych elementów walki z ASF wiceminister wskazał brak szczegółowych danych w zakresie rzeczywistej liczebności pogłowia dzików. - Z tej całej sytuacji wyłamują się myśliwi i Polski Związek Łowiecki. My, nie dostajemy ani wiarygodnych informacji, ani wiarygodnych danych. Dochodzi do sytuacji takiej, jak w poprzednim sezonie łowieckim. Była informacja na samym początku, że w Polsce jest 80 tys. szt. dzików chodzących po lasach, a potem za ten sam okres wykonanie odstrzału prawie 300 tys. Z taką fikcją i nieprawda kończymy - podkreślił.

Na koniec, wiceminister podsumował, że sprawa zwalczania ASF w Polsce jest sprawą kluczową dla resortu rolnictwa. - Traktujemy z Janem Krzysztofem Ardanowskim misję zwalczania ASF bardzo zobowiązująco i bardzo konkretnie. To, co powiedziałem było bardzo szczere, nie z jakimiś odczuciami, że ktoś się może obrazić, bo w tym przypadku nie ma do tego konieczności, tu chodzi o najwyższe dobro publiczne, bezpieczeństwo publiczne i społeczne oraz gospodarki.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (66)

 • FreeAnimals! 2019-06-14 13:00:49
  Ardanowski, tzw min. rolnictwa i jemu podobni to najwięksi zwyrodnialcy wobec Zwierząt ! Wprowadził rzeź dzików, a to LUDZIE są winni zarazie i sami ją rozprzestrzeniają przez brak higieny a teraz myśliwi-mordercy dokonali dzieła ! Już Bóg NIE może patrzeć na to zwyrodnialstwo obozów koncentracyjnych zwanych przemysłowym chowem. Przyroda już się sama broni przed tym okrucieństwem żywych stworzeń ! Świnki są tak inteligentne jak pieski !!!! Ardanowski to morderca z amputowanym sumieniem, popiera m.in. ubój rytualny, wspomnianą rzeź dzików, zatwierdza pestycydy zabijające pszczoły ... Teraz kombinuje jak wymordować Wolne Krowy z Deszczna. To są NAJZDROWSZE I NAJSZCZĘŚLIWSZE krowy chyba w całej Europie, bo żyją jak Bóg przykazał, bo na WOLNOŚCI ! Ardanowski, jak TY i tobie podobni tłumaczą sobie "czyńcie sobie ziemię poddaną" jako morduj, wycinaj, niszcz ???? To jest bezczeszczenie Ogrodu Pana przez pomiot szatański. Ziemia jest nam przez Boga pożyczona !!! Ziemia i Zwierzęta NIE są WASZE !!!
 • Niko 2019-06-12 12:57:57
  Minister niedługo przez te kłamstwa się przewrócisz...
 • Olo 2019-06-11 22:26:32
  Przecież to chore znajdować ciągle nowe przyczyny zarażenia w zależności od publiki i sytuacji.Panie Giżyński kończ Pan wstydu oszczędź. Już godziny dzielą od lutego wydalenia przez Was rozporządzenia do szkoły Pan wróć bo ominęła Pana lekcja z kalendarza. Za to za dużo Pan się naczytał PANIE PINOKIO
 • Yugo 2019-06-10 22:07:02
  RRo.....Jest opinia że do polityki idą ludzie tzw. nieudacznicy życiowi, lub ludzie którzy wyszli z dołów społecznych i nie dawali sobie rady w normalnym życiu, teraz oni brylują na świeczniku i decydują w państwie w którym jest 40 milionów ludzi
 • Yugo 2019-06-10 08:21:17
  RRo........hipokryzja polskich parlamentarzystów jest na niespotykaną skalę, na równi z ich odpowiednikami z państw trzeciego świata.
  • RRo ślubowanie poselskie 2019-06-10 09:49:39
   A każdy z nich przysięgał w Sejmie, czasami na Boga: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.”
  • nn 2019-06-10 11:23:00
   W poprzednich kadencjach było przeciętnie 20% myśliwych wśród posłów. Teraz chyba nie mniej.
   • RRo ślubowanie poselskie 2019-06-10 13:37:49
    do "NN", .... i ponad 90% katolicy, o białej skórze, 20% wegetarianie i 60% cykliści, i ponad 80% jadło na obiad w niedziele rosół z kury.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.