Ceny warchlaków krajowych i importowanych w tym tygodniu nie uległy znaczącym zmianom, niestety nastroje również. Rolnicy wskazują na głęboki marazm w cennikach za warchlaki.

Nastroje na rynku warchlaków

– Nic się nie zmieniło. Ceny są nadal niskie, a ze zbytem zwierząt wciąż są problemy. Najprawdopodobniej sytuacja nie ulegnie zmianie jeszcze przez miesiąc lub dwa, a może nawet do końca roku. Rolnicy już nie wierzą w ratunek w postaci zwiększonego popytu ze strony Chin. Trzeba poczekać do wyczerpania nadwyżek europejskich – stwierdził Grzegorz Fik.

Podobną opinią podzielił się Remigiusz Bilski, kierownik regionalny ds. sprzedaży z PH Konrad.

– Marazm jest naprawdę głęboki, jeszcze gorszy niż w zeszłym tygodniu. Ceny tuczników spadły, a na najbliższej niemieckiej „dużej giełdzie” najprawdopodobniej spadną jeszcze, do 1,20 euro. Jak wiadomo nastroje zakupowe warchlaków są zawsze dyktowane nastrojami sprzedażowymi tuczników, a te są słabe. Dodatkowo ceny zbóż ponownie pędzą do góry i zgodnie z prognozami będą nadal drożały – stwierdza Bilski. – W październiku sprzedaż warchlaków będzie bardzo mała, ponieważ stycznia każdy zawsze się bał i nikt nie chce mieć tuczników na ten miesiąc – dodał.

Po ile warchlaki krajowe (01.10.2021 r.)?

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy, aktualne stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 134 zł/szt. netto, tj. o 3 zł/szt. mniej niż przed tygodniem. Ceny maksymalne osiągają 105 zł/szt. netto, zaś minimalnie 180 zł/szt. netto.

W przypadku warchlaków w masie 30 kg ceny wynoszą średnio 169 zł/szt. netto i są również o 3 zł/szt. niższe niż w poprzednim tygodniu. Mieszczą się w zakresie 130 - 200 zł/szt. netto.

ceny warchlaków krajowych z dn. 01.10.2021
ceny warchlaków krajowych z dn. 01.10.2021

Jakie są ceny za warchlaki importowane (01.10.2021 r.)?

Z kolei zwierzęta importowane z Danii wyceniane są obecnie na średnio 148 zł/szt. netto, tj. o 2 zł/szt. mniej niż w poprzednim tygodniu. Ich ceny wahają się w zakresie od 112 do 175 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

ceny warchlaków importowanych z dn. 01.10.2021
ceny warchlaków importowanych z dn. 01.10.2021