JBS w ostatnich latach skutecznie kontynuował umacnianie swojej pozycji na światowym rynku, kupił m.in. takie firmy, jak: Swift (świnie, bydło), Pilgrim Pride (drób) i teraz Cargill Pork (transakcja czeka jeszcze na otrzymanie zgody administracyjnej).

– JBS skutecznie dąży do pozycji światowego lidera w każdej dziedzinie branży mięsnej, czyli w wołowinie, drobiu i wieprzowinie. JBS Swift przejął Cargill Pork za kwotę 1,45 mld dolarów. Kwota ta obejmuje zakup dwóch zakładów mięsnych (Ottumwa w stanie Iowa i Beardstown w stanie Illinois), które w ostatnim roku przetworzyły 93 miliony świń, oraz system produkcji trzody chlewnej bazujący na 135 tys. macior – podaje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.

Po transakcji JBS Swift będzie dziennie mógł przerobić 82 tys. tuczników. Podobną skalą dysponuje amerykańska firma Tyson. Największe moce przetwórcze wynoszące 110 tys. tuczników dziennie pozostają w rękach chińskiego Smithfield Foods. Kupując system produkcji trzody chlewnej należący do Cargill Pork, firma JBS Swith stała się jednym z największych graczy na rynku produkcji świń w USA. Sprzedaż przez firmę Cargill swojej produkcji trzody chlewnej oznacza, że firma ta zamierza koncentrować się na dwóch sektorach: handlu zbożami oraz produkcji pasz.