W ciągu zaledwie tygodnia, Bułgarzy poinformowali o potwierdzeniu dwóch ognisk na fermach, gdzie utrzymywanych było 17 tys. i 40 tys. świń. Całkowita liczba ognisk wzrosła już do 23, w ośmiu bułgarskich obwodach, pierwsze z nich wystąpiło w zeszłym roku, w okolicach Warny w niewielkim stadzie świń.

W ostatnich dniach, w płn.-zach. części Bułgarii w okolicy Widynia potwierdzo ASF w niewielkim stadzie świń, w 3-kilometrowej strefie zapowietrzonej od tego zdarzenia znajduje się duże gospodarstwo utrzymujące 4 tys. świń. Wszystkie świnie znajdujące się w tej strefie zostaną uśmiercone.

Aktualne działania bułgarskich władz skupiają się na zabezpieczeniu ferm towarowych, na których jest utrzymywana większość tamtejszego pogłowia świń. Prawie 600 tys. świń jest utrzymywanych w 65 fermach towarowych, na 3 z nich wystąpił ASF. Pozostała część świń jest utrzymywana przydomowo, jak podają tamtejsze media w gospodarstwach jest wiele niezarejestrowanych zwierząt, dlatego ostateczne wyniki pogłowia świń mogą ulec zmianie.

Bułgarska minister rolnictwa, Dessislava Taneva, 29 lipca br. poinformowała na konferencji prasowej, że wokół wszystkich 62 ferm trzody chlewnej, które nie zostały dotknięte pomorem zostaną stworzone specjalne strefy sanitarne o promieniu 20 km. Każde gospodarstwo, które będzie utrzymywać w tym obszarze trzodę chlewną, bez spełnienia wymogów bioasekuracji otrzyma zakaz dalszego utrzymywania świń, a zwierzęta zostaną zabite - informuje Reuters.

Stan nadzwyczajny w związku z nagłym wybuchem choroby został wprowadzony w trzech obwodach, Plevna, Razgrad and Ruse. Do pomocy przy zwalczaniu choroby, zostały zaangażowane policja i wojsko.

Bułgarska telewizja informuje również o nieprawdziwych materiałach wideo publikowanych w mediach społecznościowych, które miałyby pochodzić z likwidacji ostatnich dużych ognisk ASF. Zdjęcia przedstawiają stada świń żywcem grzebane w wykopanych dołach. Publikowane materiały, zostały w rzeczywistości nakręcone w Malezji, w 1999 r.