Komory w tuczarni nie są często wyposażone w systemy ogrzewania. Przy dobrej izolacji termicznej budynku i dużej obsadzie zwierząt, tuczniki ogrzeją się same nawet w największe mrozy. Są jednak sytuacje, kiedy podniesienie temperatury w obiekcie jest niezbędne. Dochodzi do tego w przynajmniej dwóch sytuacji: przed wstawieniem warchlaków oraz po umyciu chlewni, gdy to musimy dobrze wysuszyć jej wnętrze. Stąd też w większości tuczarni nagrzewnica jest wyposażeniem obowiązkowym. Najczęściej stosuje się urządzenia zasilane gazem lub prądem, mają one jednak swoje wady: spalanie gazu powoduje powstanie dużej ilości pary wodnej, a ogrzewanie elektryczne jest dość kosztowne.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych nagrzewnic jest Heat-X® Compact oferowany przez firmę Big Dutchman. Jest to kompaktowa nagrzewnica zasilana gorącą wodą pochodzącą z instalacji centralnego ogrzewania. W ofercie producenta znajduje się 5 typów nagrzewnic. Różnią się one mocą (15 – 75 kW), oraz wydajnością (od 1500 do 7500 m3 ogrzanego powietrza na godzinę). Praktyczne szybkozłącza sprawiają, że urządzenie bardzo sprawnie można przenieść w inne miejsce – chlewnie należy jedynie wyposażyć w odpowiednie przyłącza.

Zakup nagrzewnicy nie ma naturalnie sensu w chlewniach nie posiadających instalacji C.O. Jest jednak wiele obiektów, gdzie kotłownia służy do ogrzewania innych sektorów (np. porodówka czy odchowalnia) lub pomieszczeń gospodarczych. W takich obiektach zakup Heat-X® Compact warto z pewnością rozważyć. Cena najprostszego modelu nagrzewnicy o mocy 15 kW to 1245 euro netto.