- Hiszpańscy producenci trzody chlewnej w ostatnim okresie zwiększyli produkcję świń spychając Niemcy z pierwszego miejsca w Unii Europejskiej pod względem pogłowie trzody chlewnej. Według wstępnych danych statystycznych Eurostat w listopadzie 2015 roku pogłowie świń w Hiszpanii wyniosło 28,37 milionów i było o 1,8 milionów sztuk (+6,7 proc.) większe niż rok wcześniej. Statystyki niemieckie pokazują, że w tym samym czasie liczba świń utrzymywanych w Niemczech spadła o 0,8 mln (-2,8 proc.) do 27,54 miliona sztuk - informuje KZP-PTCH za niemieckim ISN (stowarzyszeniem producentów trzody chlewnej).

Pogłowie świń w Hiszpanii wzrosło we wszystkich kategoriach, a wzrosty w niektórych były dwucyfrowe. Łączna liczba prosiąt do 20 kg wzrosła o 0,4 proc. do 7,91 mln sztuk. Pogłowie starszych zwierząt do 50 kg wykazało wzrost o 9,7 proc. do 6,6 mln sztuk. Liczba tuczników powyżej 50 kg wyniosła 11,36 milionów notując wzrost +10,4 proc. w stosunku do stanu sprzed roku. Populacja loch wzrosła o 109 tys. sztuk (+4,6 proc.) i wyniosła w listopadzie 2,47 mln sztuk.

Powodem silnego wzrostu pogłowia w Hiszpanii była w ostatnich latach dobra cena skupu trzody chlewnej, która w 2013 r. i przez większość 2014 r. utrzymywała się na sporo wyższym poziomie od średniej europejskiej ceny tusz w UE. Sięgając w najlepszych okresach, czyli w drugiej połowie 2013 r. nawet powyżej  2,1 euro/kg netto, gdy w UE średnia cena wynosiła ok. 1,9 euro/kg netto.

Nawet w momencie wprowadzenia embarga rosyjskiego w 2014 r. i nagłego załamania cen na rynku UE Hiszpanie utrzymywali jeden z wyższych cenników skupu świń w Europie. To, cały czas zachęcało tamtejszych hodowców do zwiększania skali produkcji. Zamknięcie rynku rosyjskiego na europejską wieprzowinę spowodowało, że Hiszpanie szybko przenieśli swoje wysyłki mięsa na rynki azjatyckie takich jak Chiny, Japonia i Korea Płd.

Eksport hiszpańskiego mięsa cały czas rośnie w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. wzrósł aż o 16 proc. w stosunku do tego samego okresu z 2014 r. W 2015 r. nadal największymi odbiorcami hiszpańskiej wieprzowiny były kraje europejskie, głównie: Francja, Włochy, Niemcy, Portugalia i Wielka Brytania.